Сабақ тақырыбы
|
Механикалық жұмыс
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
Механикалық жұмыс туралы түсінік алу
|
Сабақ мақсаттары
|
Механикалық жұмыс ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру.Механикалық жұмыс формуласын есептер шығаруда қолдану
|
Жетістік критерийлері
|
Механикалық жұмыс ережесін үйреніп ,формуласын қорытады,өлшем бірлігін үйренеді;
Механикалық жұмысының қандай шамаларға тәуелді екенін анықтайды.
Есептер шығаруда формуланы қолдана біледі;
|
Тілдік мақсаттар
|
Физикалық шамалараға ауызша және жазбаша сипаттама береді;
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
механикалық жұмысы Диалогтар мен жазу үшін қолданылытын тіркестер:
Механикалық жұмыс қандай шамаға пропорционал?
Күш және орын ауыстырудың көбейтіндісі ме әлде қатынасы ма?
|
Құндылықтарды дарыту
|
«Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығын механикалық жұиыс белгілерін,формуласын өз бетімен оқып үйреніп және оны есептер шығаруда пайдалана отырып, топпен еңбек етуді бойына сіңіру.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Математика ,технология
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интерактивті тақта, таратпа қағаздар, слайдтар; топтың аттары; миркофон; стикер; бағалау парағы
|
Бастапқы білім
|
Скаляр және векторлық шамалар туралы түсінік,
Күш,орын ауыстыру,оның түрлері,өлшем бірлігінің ұқсастығы,
Формуланы түрлендіре білу.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
( 10 минут)
|
І. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасу
2. Оқушыларды түгендеу.
3. Топқа бөлу.
4. Көшбасшы таңдау.
5. Алдынғы білімді қайталау.
6. Ширату жаттығуы:
Күш және оның түрлеріне ереже беру,формулаларын жазыңдар
І топ
Ауырлық күші дегеніміз не?
Орын ауыстыру дегеніміз не?
ІІ топ
Серпінділік күші дегенеміз не?
Жүрген жол дегеніміз не ?
ІІІ топ
Салмақ дегеніміз не?Орын ауыстырудың формуласы,
Ол қандай шама?
ІV топ
Үйкеліс күші дегеніміз не?Жүрген жолдың формуласы,ол қандай шама?
7. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын таныстыру және талқылау.Мюнстенберг әдістемесі (тақырыптың атын ашу)
|
Кеспе қағаздар сұрақтар жазылған.
|
Сабақтың ортасы
( 25 минут)
|
ІІ. Жаңа сабақ
Әрбір топ оқулықпен жұмыс жасайды
Механикалық жұмыстың епрежесін, белгілерін тұжырымдайды
Жаңа тақырыпты бекітеді
Дененің қозғалу бағытында әрекет ететін күштің механикалық жұмысы күшке де жүрілген жолға да тура пропорционал.
Мұндағы: А-жұмыс; Ғ-күш; s – жүрілген жол.
Жұмыстың өлшем бірлігіне 1 Ньютон күштің денені 1 метрге жылжытқандағы жұмысы алынады. Жұмыстың өлшем бірлігі ХБЖ-да джоуль алынады.
1Дж=1Нх1м=1Н∙м.
1 килоджоуль (1кДж)=1000 Дж=103Дж
1 миллиджоуль (1мДж)=0,001 Дж=10-3Дж
1 микроджоуль (1мкДж)=0,000001 Дж=10-6Дж
Механикалық жұмысының ережесіноқып үйренеіп, формуласымен және өлшем бірліктерімен танысады.Механикалық жұмысының қандай шамаларға тәуелді екенін анықтайды.
Оқушылармеханикалық жұиыс белгілерін,формуласын өз бетімен оқып үйреніп және оны есептер шығаруда пайдалана отырып,тақырыпты меңгереді.
«Бумеранг» әдісін қолданып, оқушылар өтілген тақырыпқа байланысты әртүрлі сандар бойынша сұрақ қояды, сол сұраққа өздері жауап береді.
ІІІ Жаңа тақырыпты бекіту тапсырмалары
Ойлан. Жұптас.Бөліс
Массасы 400 г қаршығаны ауа тасқыны 70 м биікке көтерді. Құсты көтерген күштің жұмысын анықтаңдар.
Жауабы: 78,48 г
Салмағы 40 Н денені 120 см биікке көтеруге жұмсалған жұмысты табыңдар.
Жауабы: 48 Дж.
3. 200 кДж жұмыс 0,8 км жолда қандай күштің әсерінен орындалды?
Жауабы: 250 Н.
4. Автокран массасы 1,5 т жүкті көтеріп, 22,5 кДж жұмыс атқарды. Сонда жүк неше метрге жоғары көтерілді?
Жауабы: 337,5 МДж.
Тапсырмаларды әр оқушы жеке орындап, жұппен, топпен тексереді.
Әр топтан 1 оқушы тақтаға шығып, тапсырманы орындайды.
ДҰРЫСТЫҒЫ СЛАЙДТАН ТЕКСЕРІЛЕДІ.
Бағалау парақшаларына әркім өз деңгейін бағалайды.
|
Оқулық
Физика 7-сынып
Алматы «Атамұра»
2012жыл
Ережелер жазылған слайдттар
Есеп жауаптары көрсетілген слайдтар
Интерактивті тақта
|
Сабақтың соңы
(5 минут)
|
Бағдаршам арқылы бағалау.
Өзім орындай аламын
Түсіндім, бірақ өзіме сенімді емеспін
Түсіндім, бірақ кейбір жерлерін толықтырамын
Үйге тапсырма: Тақырыпты өмірмен байланыстырып мысалдар келтіру.
Оқушының өзін – өзі бағалау бетшесі
Оқушының аты жөні
|
ширату
|
1-тапс
|
2-тапс
|
3-тапс
|
4-тапс
|
1.
|
|
|
|
|
|
2.
|
|
|
|
|
|
Мұғалім лебізі: Барлығыныңызға жаңа сабақты жақсы меңгеруге ат салысып, өз нәтижелеріңізді көрсеткендеріңіз үшін рахмет!!!
..., Сіздер тапсырманы өте жақсы орындап, менің сенімімнен шықтыңыздар.
..., Сіздер де тапсырманы жақсы орындағансыздар. Өз білімдеріңізді жетілдіре түсіңіздер.
..., Сіздерге өз нәтижелеріңізді әділ көрсеткендеріңіз үшін ризамын. Мүмкіндікті жіберіп алмай көмек алыңыздар менен немесе достарыңыздан.
Білім жолында алға!!!
|
Бағалау парақшасы.
Бағдаршам
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Саралау кезінде топтық тапсырмалар арқылы оқушылардың ынтасы артады, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер туындайды, оқушыға дербес қолдау көрсету барысында оқушылардың сөйлесу дағдысы қалыптасады, оқу материалдары мен ресурстарын арқылы оқушылардың жеке қабілеттерін ашылады.
|
Қалыптастырушы бағалау,
Өзін-өзі бағалау.
|
Оқушылардың топтық жұмыс кезінде тапсырмаларды орындау кезінде денсаулықтарына зақым келмес үшін орындықтар мен үстелдердің дұрыс орналастырылуына назар аударамын.
Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. Екі жұлдыз,бір тілек.
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|