Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Толқындық оптика
|
Мектеп :
|
Мерзімі :
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып : 11
|
Қатысқаны : Қатыспағаны :
|
Тақырыбы :
|
Толқындық оптика. Интерференция
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
интерференция және когеренттік деген терминдерді түсіну;
екі жарық көзінен болатын интереференциялық жолақтарды бақылауға қажетті шарттарды түсіну;
|
Сабақ мақсаттыры
|
интерференция және когеренттік деген терминдерді түсіну;
екі жарық көзінен болатын интереференциялық жолақтарды бақылауға қажетті шарттарды түсіну;
|
Бағалау критерийі
|
Оқушылар кез келген су шұңқырын, немесе онлайн-симулятор немесе екеуін де қолдана отырып, интереференциялардың екі көзін көрсетіп, Юнг саңылауының формуласының дәлелдемесін көрсете алады.
Оқушылар Юнг эксперименті арқылы қос саңылаудағы жарық толқындарының ұзындығын бағалай алады. Олар эксперименттің күрделілігін түсініп, өз есептеулерін дифракциялық тор арқылы алынған толқын ұзындығының мәнімен салыстыру керек.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындай алады:
Эксперименттерді ауызша жоспарлау – мысалы, қажетті құрылғының, алынған мәліметтердің қолданылуына сипаттама беру.
Төмендегі терминдердің қолданылу аймағын білу және түсіну
English
|
Орысша
|
Қазақша
|
Interference
|
Интерференция
|
Интерференция
|
Coherence
|
Когерентность
|
Когерентті
|
Path difference
|
Разность перемещения
|
Жол айырымы
|
Phase difference
|
Разность фаз
|
Фазалар айырымы
|
Diffraction
|
Дифракция
|
Дифракция
|
Dispersion
|
Дисперсия
|
Дисперсия
|
Refraction
|
Преломления
|
Сыну
|
Reflection
|
Отражение
|
Шағылу
|
Wavelength
|
Длина волны
|
Толқын ұзындығы
|
|
Құндылықтарды дарыту
|
Жұппен жұмыс істеу барысында бір біріне құрмет көрсетуді ұмытпау; Сыныпта жұмыс жасағанда ынтымақтастық атмосферасын қадағалау; Оқушылар өз пікірін білдіргенде ашықтықты ескеріп, барлық оқушы пікірлерін тыңдау; Еңбек және шығармашылық нәтижесінде мақсатқа жететінімізді еске салу; мектептегі тақырыпқа сай іздену қажеттігін, өмір бойы білім алу керектігін білу.
|
Пән аралықбайланыстар
|
Формулаларды қорытып жазуда, есептеу кезінде математикадан алған білімдерін қолданады.
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Ноутбукта жұмыс істей алу және Phet симмуляцясымен жұмыс жасай алу
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
1-ші сабақ жоспары
|
Ресурстар
|
Басы
(5 минут )
|
Ұйымдастыру кезеңі
Сабаққа ыңғайлы орта қалыптастыру
Оқушылармен сәлемдесу
Өткен тақырыпқа оралу
|
|
Кіріспе
(5 минут )
|
Миға шабуыл (күнделікті өмірмен байланысқан мәселелерді анықтау)
Толқын ұзындығы терминіне қандай анықтама бере аласыздар? Толқын ұзындығын қалай анықтауға болады?
Оқушылардың жауабын мұқият тыңдау.
Дұрыс жауабы:
Юнг эксперименті арқылы қос саңылаудағы жарық толқындарының ұзындығын анықтауға болады.
Юнг эксперименті қалай жүргізуге болады?
Бүгін сабақта Юнг экспериментін тәжірибе жүзінде тексеріп көреміз.
|
Слайд 1
|
Ортасы
(7 минут )
|
Демонстрация
Мұғалім лазермен сәуле түсіріп, тор мен қос саңылау арқылы жарық түсіреді.
Оқушылар алынған модель-нұсқаларды талқылайды және салыстырады.
Оқушылар екі когерентті көзден шығатын жарықтың тұрақты фазалар айырмасының барын түсіну керек. Лазер сәулесінің уақытша когеренттігі жоғары екенін, ал екі әр түрлі шам жиілігінің жарығының шағын когеренттік үлесі бар екенін оқушылар түсіну керек.
Оқушыларға кез келген көрсетілімде қолданылатын лазерлі және басқа да механизмдерге қарауға болмайтынын ескерту қажет. Лазер ойыншықтардың немесе нұсқаушылардың мектепте қолдану үшін 2 түрі (<1 мВт) болуы керек.
Юнгтің жарықпен саңылаулы эксперименттері, өндіруші ұсынған және лазердің қолданылуына арналған қос саңылаумен орындалады, алайда саңылаулар түтін немесе аквадаг және жарық сәуле көздері түсірілген шыныларда қыстырғышы бар бағыттаушы сызғыштар арқылы жасалуы мүмкін.
|
Слайд 2
1 лазер
Қос саңылауы бар кедергі
1 экран
|
(3 минут )
|
Жаңа тақырып және оқу мақсатын оқушылармен бірге анықтау
Слайд 3+4 пен жұмыс
|
Слайд 3 + 4
|
(20 минут )
|
Қорытынды
Жұптық жұмыс және жұмыстың орындалу ретін түсіндіру
Оқушыларға мәтін тарату
«Fill-in-mind-map» алған білімдерін пайдаланып, картасын толтыру
1-ші сабақтың қорытындылау
Оқу мақсатына қайта оралу
|
Слайд 5
Мәтін
«Fill-in-mind-map» картасы
|
2-ші сабақ жоспары
|
(10 минут )
|
Kahoot ойыны
|
Слайд 6
https://play.kahoot.it/#/k/2ef20aa2-fade-403f-9407-caf72be77c0b
|
(10 + 5 минут )
|
Симмуляция
Бұл іс-әрекет үшін әр жұп ноутбукпен қамтамасыз етілуі тиіс.
Жұмыс парағы №4-тегі сұраққа жауап беру үшін симмуляциямен жұмыс жасауы тиіс.
10 минуттан соң оқушылар жауабын жұпта талқылау.
Оқушылардың жауабын пысықтау .
Жауабын тақтада салыстыру және тексеру.
|
Слайд 7
Handout: жұмыс парағы 4. pHET Sound interference
https://phet.colorado.edu/en/simulation/legacy/sound
Слайд 8-12
|
10 минут
|
Жеке жұмыс
Жұмыс парағы №5 «Фазалар айырымы+суперпозиция»
Жұмысты жеке орындауы тиіс
|
Слайд 9:
Жұмыс парағы №5 «Фазалар айырымы+суперпозиция»
|
Соңы
(5 минут )
|
Кері байланыс және бағалау (3 мин)
Үй тапсырмасы (2 мин)
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
- нені білдім, нені үйрендім
- нені толық түсінбедім
- немен жұмысты жалғастыру қажет
Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады
|
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Оқушылар бірге немесе жекелеп оқулықтарда көрсетілгендей, кәдімгі жарықтағы және когерентті жарықтағы сәйкестіктің моделін жасай алады.
Оқушылар Юнг эксперименті арқылы қос саңылаудағы жарық толқындарының ұзындығын бағалай алады. Олар эксперименттің күрделілігін түсініп, өз есептеулерін дифракциялық тор арқылы алынған толқын ұзындығының мәнімен салыстыру керек.
|
Өзара бағалау
Мұғалім комментарийі
Кері байланыс
Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады
|
Кабинеттің жарықтылығын, тазалығын қадағалау
Оқушылар лазермен жұмыс жасағанда лазер сәулесінің көздеріне тікелей түспеуін қадағалау
Арзан лазер ойыншықтардың немесе нұсқаушылардың мектепте қолдану үшін 2 түрі (<1 мВт) болуы керек.
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарданеге көңіл бөлу қажет?
1:
2:
|
1>1>