Пән: физика, 7 «в» -сынып
|
Күні:
|
Тақырыбы
|
Дененің қозғалу бағытында әрекет ететін күштің жұмысы. Қуат.
|
Мақсаты
|
Негізгі шамалар жұмыс, қуат ұғымдарымен танысып, осы шамаларды жүйелі игере отырып, мән-мағынасына тоқталып, есеп шығаруда осы шамалардың формулаларын түрлендіруді үйрену.
|
Күтілетін нәтиже
|
А)Оқушылар жұмыс, қуат ұғымдарымен танысып, түрлі мысалдар келтіре алады.
Б) Шамаларды анықтайды, формуланы түрлендіріп, есеп шығарады авлады
С) Жұмыс және қуат ұғымдарын ажыратады, формуласын түрлендіреді, түрлі деңгейдегі есептерді талқылап тұжырымдай алады.
|
Керекті жабдықтар
|
оқулық, жұмыс дәптері, топшамалар, маркер, АКТ, желісі, презинтация
|
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Кіріспе
|
Оқушылармен амандасу. Психологиялық дайындық Күн, Жұлдыз, Ай суреттері арқылы топтарға бөлу:
І топ:«Жұмыс»
ІІ топ: «Күш»
ІІІ топ : «Қуат». 2 минут
Үй тапсырмасын «Серпілген сауал әдісімен тексеру» тексеремін.Сұрақтар:
Кеменің суға бататын тереңдігі қалай аталады?
Қысым қандай шамаларға тәуелді
Егер дене су бетінде қалқып жүрсе Архимед және ауырлық күші қалай сипатталады?
Ауа шарын алғаш кимдер ойлап тапты?
Жұғу дегеніміз не?
Сұйық және газдарда қысым қалай таралады?
Архимед күші қалай сипатталады?
Архимед заңын сипаттауда қандай мәселе негіз болды? Себебі не?
Қазіргі кезде құдық қазу, канал қазу жұмыстары жайында не білесің?
(7 минут)
Топтағы топ басшыларына бағалау парақтары беріледі.
|
Мұғаліммен амандасады. Топтарға бөлінеді.Топ басшыларын сайлап алады.
Топ мүшелері сұрақтардың жауабын айтады.Жауапты дұрыс айтқан оқушы сұрақ қоюды жалғастырады.
Топ басшысы өзінің топ мүшелерін сабақтың әр сатысында бағалап отырады.
|
Тұсаукесер
|
Тәжірибелік демонстрация көрсетіп тақырыпты игерту, тақырыптың мәнін ашады. Қарапайым және механикалық жұмыс арасындағы ерекшеліктерді түсіну негізінде
|
Ерекшеліктерді бақылай отырып айырмашылықтарды айтады, механикалық жұмыс туралы түсінік қалыптастырады.
|
Негізгі бөлім
|
Оқулықпен жұмыс.
Жаңа тақырыпты флипчарт қорғау арқылы түсінеді, талдайды.15 минут.
1.«Күн» тобына «Жұмыс дегеніміз не?»
2.«Жұлдыз» тобына «Қуат шамасын өрнектеу»
3.«Ай» тобына Жұмыс және қуат шамаларын мысалдармен түсінідіру.
Кеңейтілген тапсырма
1.Формуланы анықта түрлендір А
№
|
Жұмыс
|
Қуат
|
1
|
A=F*S
|
N=A/t
|
2
|
|
|
3
|
|
|
2. Формуланы және өлшем бірліктерді өрнекте В
№
|
Жұмыс
|
Қуат
|
1
|
A=F*S
|
N=A/t
|
2
|
Дж=Н*м
|
Вт=Дж/с
|
3
|
|
|
4
|
|
|
5
|
|
|
3.Есептерді анықтап шығар С
1.Автомобиль белгілі уақыт ішінде 36 км/сағ жол жүрді. Жол жүру үшін 150 кН күш жұмсады. Автомобиль жүрген уақыт ішінде қанша жұмыс жасады.
2.Көлемі 0,5м3 гранит тасын 20 м биіктікке көтергенде істелетін жқмысты есептеңдер. Граниттң тығыздығы 2500 кг/м3.
3.Биіктігі 10 м сарқыраманың 2 минутта 50м3 су құлап ағады.Су ағынының қуаты қандай?
|
Мәтінді оқып, топта талдайды. Топтағы бір оқушы келесі топқа барып өз тақырыбын түсіндіреді.
Мәтіндегі қиын сөздерді өз түсініктерімен мағынасын ашады, дәптерге түсіреді.Оқушылар постер қорғайды. Топтар бір-бірін бас бармақ әдісімен бағалайды.
Оқушылар тапсырманы жеке орындап,топта талдайды.
|
Қорытынды
|
«Кезбе тілші» әдісімен аяқтаймын. 5 минут уақыт беремін
|
Сабақты нақты қортындылайды
|
Үйге тапсырма
|
Дененің қозғалу бағытында әрекет ететін күштің жұмысы. Қуат. Интернет беттерінен Жұмыс және Қуат ұғымдары туралы мәлімет әкелу.
|
Үй тапсырмасын күнделікке жазады.
|
Бағалау
Кері байланыс жазу
|
Топ басшысына берілген критерий
№
|
Топ мүшелерінің аты-жөні
|
Үй тапсырмасына дайындығы
|
Дерек-көздер
табуы
|
Топтық жұмыста өз идеяларын ұсына білуі
|
Жаңа материалды меңгеруі
|
Қорытынды
|
1
|
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
|
5
|
|
|
|
|
|
|
РОST-IT
Маған не оңай болды?
Не қиын болды?
Не білгім келедә?
|
Топ басшысы топ мүшелерін осы критерийлер бойынша бағалайды
Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін қағазға мына сұрақтар бойынша жазып береді.
|
Батыс Қазақстан облысы Орал қаласы М.Б.Ықсановатындағы №36 орта жалпы білім беретін мектептің физика пәні мұғалімі Купжасарова Алмагул Калымжановна
|