Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
|
10.3А ТҰРАҚТЫ ТОК
|
Мектеп:
|
Қостанай қ., ФМБ НЗМ
|
Күні:
|
28.01 – 02.02.2019 ж.
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
|
Сынып:
|
10
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы:
|
№ 2 Зертханалық жұмыс:
Электролиттердегі электр тогының пайда болуының шарттарын зерттеу.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
10.3.3.2 - электролиз үдерісіндегі электр тогы шартын эксперимент арқылы анықтау;
|
Сабақ мақсаты
|
Барлық оқушылар:
|
Қышқылдар, сілтілер, тұздар электролиттер екенін тәжірибе жүзінде тексереді.
|
Оқушылардың көбісі:
|
Кристалл тұз бен сүзілген судың токты өткізбейтінін дәлелдейді.
|
Кейбір оқушылар:
|
Қышқылдар, сілтілер, тұздардың электрлік қаиеттерін негіздейді.
|
Бағалау критерийлері
|
Оқушы:
әртүрлі ортадағы электр тогының пайда болуы мен өтуі механизмін салыстырады;
Тәжірибенің нәтижелеріне сүйене отырып, электролиттегі электр тогының пайда болу шартын атайды.
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге тән лексика мен терминология:
Каз
|
Рус
|
Eng
|
Жартылай өткізгіштер
|
Полупроводники
|
Semiconductors
|
Вакуум
|
Вакуум
|
Vacuum
|
Ерітінді
|
Растворы
|
Solutions
|
Диод
|
Диод
|
Diode
|
Оң және теріс иондар
|
Положительные и отрицательные ионы
|
Positive and negative ions
|
Фоторезисторлар
|
Фоторезистор
|
photoresistor
|
Транзисторлар
|
Транзистор
|
Transistor
|
Электронды сәулелік түтікше
|
Электронно-лучевая трубка
|
Cathode-ray tube
|
Вольт-амперлік сипаттама
|
Вольт-амперная характеристика
|
Volt-ampere characteristics
|
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
Металдарда электр тогын тасымалдаушылар, газдарда, электролиттерде…
|
Құндылықтарды дарыту
|
Кювета мен электродтармен жұмыс жасау кезіндегі тазалық, ұқыптылық.
|
Әлемдік жаһандылыққа тәрбиелеу
|
Электрониканың ҒТП-тегі ролін түсіне білу
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Презентация, көпканалды өлшеуіш құралдар.
|
Өмірмен байланыстылығы
|
Радиотетіктетерді электр сызбаларын құрастыруда қолдана алу.
|
Пәнаралық байланыстар
|
химия
|
Бастапқы білім
|
Электр тогы, кернеу, электролиз.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
1-сабақтың басы
1-3 мин
|
(W) Ұйымдастыру.
Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын таныстыру. Оқушылармен бірге бағалау критерийлерін айқындау.
|
Презентация
|
1-сабақтың ортасы
4-7 мин
8-10 мин
10-35 мин
|
(W) Талдау тақырыбын анықтау
Электр тогы дегеніміз не?
Қандай жағдайларда (шарттарда) ток пайда болады?
Электр тогы қандай орталарда өте алады?
(W) Оқушыларды үш топқа бөлу.
Өткізгіштер:
металлдар,
адамдар мен жануарлардың денелері.
ылғалды жер.
тұздар.
қышқылдардың судағы ерітіндісі.
газдар, вакуум және т.б.
Диэлектриктер:
фарфор.
шыны.
янтарь.
Резеңке.
Пластмасса.
газдар.
ағаш.
капрон.
Жартылайөткізгіштер
бор.
Көміртек.
Кремний
Мышяк
Германий
Сурьма.
(G) Қауіпсіздік техникасын еске түсіру.
(G) Зертханалық жұмысты орындау.
Өткізгіштер тобы: қышқыл ерітіндісі мен сілті қышқылының электрлік қасиеттерін;
Жартылайөткізгіштер: ас суы мен ас тұзының ерітіндісінің электрлік қасиеттерін;
Диэлектриктер тобы: кристал тұз бен сүзілген судың электрлік қасиеттерін зерттейді.
Зертханалық жұмыстың барысы:
Қышқылдар, сілтілер, тұздар электролиттер болып есептеледі. Ерімеген түрде олар электр тогын өткізе алмайды, электродтан электродқа зарядты тасымалдай алатын олардың бос зарядтары иондары жоқ. Электролиттер еруі кезінде тұздардың және қышқылдардың, сілтілердің молекулаларының электролиттік диссоциациясы нәтижесінде бос иондар пайда болады да, сол бос иондар сұйықтықта электр өрісі пайда болса бір электродты қозғалысқа алып келеді. Нәтижелер, сүзілген су, кристалл тұз токты мүлдем өткізбейтінін, ал сілтіліер, қышқылдар, тұздардың ерітінділері токты жақты өткізетінін, ас суы мен электр тогын әлсіз өткізеді.
Нәтижелері:
Тәжірибе реті
|
Кюветадағы зат
|
Ток күші, I, А
|
1
|
Сүзілген су
|
0,1
|
2
|
Ас тұзы
|
0
|
3
|
Ас тұзының ерітіндісі
|
200
|
4
|
Ас суы
|
5
|
5
|
Қышқыл ерітіндісі
|
210
|
6
|
Сілті қышқылы
|
205
|
Әр топтың қорытындысы.
Нәтижелерді бір кестеге енгізу.
|
Презентация
Қосымша 1
Презентация
Қосымша 2
|
37-40 мин
|
Рефлексия «Сабақтың түйіні бір сөзбен»
|
Презентация.
|
Үй жұмысы
|
Өткізгіштер, жартылай өткізгіштер, диэлектриктер.
|
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жос-парлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың мате-риалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіп-сіздік техникасының сақталуы
|
Әр топ берілген ортадағы заттың электрлік қасиетін зерттеп, қалған екі топқа түсіндіреді. Сабақтың соңында барлық топтардың нәтижелерін бір қорытындымен жалпылау.
|
Кестедегі нәтижелерді салыстыру, оқушылардың орытындыларын ауызша мадақтау.
|
Зертханалық жұмыс жасау кезіндегі ҚТ сақтау ережелері.
|
Сабақ бойынша реф-лексия
Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұ-рыс қойылған ба?
Оқушылардың барлы-ғы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұ-рыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыт-тық кезеңдері сақ-талды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз саба-ғыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|