Шығыс Қазақстан облысы
Өскемен қаласы
« № 46 орта мектебі » КММ
Ағылшын тілі пәні мұғалімі
Бейбтканова Назгуль Бейбткановна
Қазақстан Республикасы Білім және Ғылым Министрлігі
«№46 орта мектебі» КММ
Ағылшын тілі:
«Food and drink»
Бейбтканова Н.Б.
Өскемен қаласы
2018 ж.
Пән: Ағылшын тілі
Сынып: 3
Оқулық: Cambridge University Press “Primary Colours”
Тақырыбы: Food and Drink.
Мақсаты:
Сабақтың білім беру формасы: Топпен жұмыс, жұппен жұмыс.
Aims: To revise the language How many/How much?, Some/Any and syllables.
To revise vocabulary.
Әдіс- тәсілдері: түсіндіру, сұрақ- жауап, топпен жұмыс, ой қозғау, оқу, аудару.
Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық.
Children, before to start our lesson, first look at the white board and watch video.
- O’K. What can you see in video? Do you understand, children? What about this video?
- Food, drink, juice, pizza, hotdog, etc.
- Very good. You’re right, children! What does it mean the word “hungry” and “eat”?
- Аш және жеу.
- Very good. So, today we are review the theme “Food and Drink”. Please, translate the words “Food and Drink”?
- Food -тамақ , drink - сусын
- You are right.
II. Топқа бөлу.
Today at our lesson, we have three groups.
1. Food
2. Fruit
3. Vegetable
-Енді балалар, топпен жұмыс істемес бұрын топпен жұмыс істеудің ережелерін есімізге түсіріп алайық.
Балалар, әрбір тапсырмадан кейін әр топқа баға беруді ұмытпаймыз: егер дұрыс жауап берсе- көк, қате жауап берсе – қызыл түсті көтереміз.
Exercises 1. So, at first exercises we check your vocabulary. How do you remember the words on the theme. All together look at the board, look at our picture. In this exercises you say the words, then translate it. If your answer is right, other groups rise up blue circle, if not- red. If you want to say the words you must rise up your hands. Are you ready?
Yes, we are ready.
O.K. let’s start. (слайдқа қарай отырып, тамақтардың атауын аудармасымен айту).
Exercises 2. In this task I’ll give you letter with pictures. You must look at the pictures and put the letter in right order. And read your words. (әр топқа суреттер мен әріптер беріледі. Олар суреттерге қарай отырып, әріптерді дұрыс ретпен қойып сөз шығарады. Шығарған сөздерін тақтаға іліп оқып береді).
Exercises 3. In the third task look at the fridge and make questions with How many/ How much.
Енді балалар, ең бірінші сұрақ құрамас бұрын How many/ How much қай кезде қолданылатындарын есімізге түсіріп алайық.
How many – саналатын зат есімдермен
How much – саналмайтын зат есімдермен.
For example:
How many bananas are there in the fridge?
How much water is there in the fridge?
Exercises 4. In this exercises I’ll give you baskets and pictures of food and drink. You must put in the basket three things what you want. And make sentences with some/any. Before to start this exercises let’s review when we use:
Some- in positive sentences(болымды);
Any – in negative and question sentences(болымсыз және сұраулы).
For example: We have some apples. We haven’t any bananas. Have you got any bread?
Exercises 5. The last task. So, you must write down words:
one syllable: fruit, milk, crisps, cheese.
two syllables: pizza, yoghurt, chocolate.
three syllables: spaghetti, tomatoes.
Very good, children!
III.The conclusive stage of the lesson.
Сонымен, балалар, біз бүгін сабақта не істедік? Қандай тақырыпта тапсырмалар орындадық? So, children, at now look at the board. What can you see?
- Ағаш.
-You are right. Енді сендер қазір осы ағашқа алдарыңда жатқан жемістерге бүгінгі сабақтан алған көңіл-күйлеріңді салып осы ағашқа жапсырасыңдар. Бұл ағаш бізде жеміс ағашы болады.
IV.Put the marks.
V.Homework. So, children, at now open your diary and write down your homework: review the words.
Достарыңызбен бөлісу: |