Мақсаты: Білімділік : Түзетушілік



жүктеу 5,18 Mb.
Дата20.11.2018
өлшемі5,18 Mb.
#22553
түріСабақ
  • Сабақтың тақырыбы:
  • Мақсаты:
  • Білімділік :
  • Түзетушілік: Оқушылардың ойлау қабілетін мақал-мәтелдер, шығармашылық тапсырмалар арқылы дамыту. Зейін мен есте сақтау қабілетін ертегіні тыңдату арқылы дамыту.
  • Тәрбиелік:
  • Оқушыларды ертегі кейіпкерлерінің іс-әкеттері арқылы достыққа, қайырымдылыққа баулу.
  • Ертегіні тыңдауға, төзімділікке тәрбиелеу.
  • [Р] дыбысын айтқан кезде артикуляциялық аппараттардың жұмысын бекіту. Р дыбысын сөздерде машықтандыру. Фонематикалық есту қабілетін дыбыстық талдау арқылы жетілдіру.
  • Көрнекілігі : сюжеттік суреттер,
  • карточкалар, слайд, пазл
  • Әдіс- тәсілі: түсіндіру, сұрақ –
  • жауап, қайталау,
  • дидактикалық ойындар
  • Ұйымдастыру кезеңі :
  • Сәлемдесу (балалар хормен)
  • Сәлемдесейік иіліп,
  • Жылы жүзбен жымиып.
  • Қызығы мол сабақта
  • Ойнайық та күлейік.
  • “ С
  • Сабаққа кіріспе:
  • - Балалар, сендер ертегі оқуды жақсы көресіңдер ме? (жақсы көреміз)
  • -Ертегінің қандай түрлері бар? (қиял-ғажайып ертегілер, аңдар туралы ертегілер, адамдар туралы ертегілер)
  • - Ертегілер қалай басталады?
  • (Ерте, ерте, ертеде,
  • Ешкі жүні бөртеде.
  • Қырғауыл болыпты,
  • Оның құйрығы ұзын болыпты.)
  • -Ертегілер қалай аяқталады?
  • (-Бай болыпты, мұратына жетіпті, барлығы тату-тәтті өмір сүріпті деп аяқталады.)
  • -Олай болса біз де бүгін ертегі оқытын боламыз. Алдымен ертегінің тақырыбын табу үшін сендер пазлдарды құрастырыңдар.
  • АРЫСТАН
  • ТЫШҚАН
  • “Арыстан мен тышқан”
  • ертегі
  • Арыстан мен тышқан
  • Ерте ерте ертеде орман патшасы арыстан тоғайдың қалың беделінде ұйықтап жатады. Бір тышқан ойнақтап, үстінен жорғалап жүргенін сезіпті. Арыстан ұйқысынан ызаланып оянып, тышқанды ұстап алып, өлтірмекші болғанда тышқан жалбарынып:
  • -Тақсыр, мені өлтірмеңізші, бір жолға кешіре көріңіз. Бір күні мен де бір қызметіңізге жарармын, - депті.
  • Арыстан оның сөзіне күліп:
  • -Сен өзің кішкентай бір тышқансың менің қандай қызметіме жарамақсың, - деп жаны ашып тышқанды қоя беріпті. Тышқан байғұс қуанып, «арыстан досым», - деп жүгіріп ойнап кете беріпті.
  • Күндердің күнінде арыстан жортып жүріп, аңшылардың құрған тұзағына түсіп қалыпты. Шарқ ұрып тыпырлап, ақырып-бақырып жатса да тұзақтан құтыла алмапты.
  • Сол жерден өтіп бара жатқан тышқан арыстанның бұл халін көріп, қасына келіп қарап тұрса, сонда арыстан тышқанға қарап:
  • -Лажың бар ма бұған қылар? – депті. Тышқан дереу тістерімен тұзақтың жіптерін кеміріп қиып кеп жіберіп, арыстанды тұзақтан құтқарыпты.
  • Тышқан арыстанға:
  • -Мені кішкентайсың, - деп мән бермеуші едің. Міне сені бір ажалдан алып қалдым, - депті. Осылайша арыстан жасалған жақсылықтың қайтарымы болатынын жақсы түсініпті.
  • Жекеше- көпше түрінде айт.
  • - лар, - лер
  • - тар, - тер
  • - тар, - тер
  • - лар, - лер
  • қасқыр
  • жолбарыс
  • керік
  • арқар
  • Карточкамен жұмыс
  • [Р] дыбысы бар сөздерді бірінші ұяшыққа,
  • [Р] дыбысы жоқ сөздердіекінші ұяшыққа
  • орналастыру керек.
  • Сергіту сәті
  • Ұзын құлақ сұр қоян,
  • Естіп қалып сыбдырды,
  • Ойлы-қырлы жерлермен
  • Ытқып-ытқып жүгірді.
  • Қарап еді артына,
  • Қиығың сап көзінің,
  • Келе жатқан томпаңдап,
  • Көжегі екен өзінің.
  • .
  • “Сөз құра” ойыны
  • “Ыстық орындық” ойыны
  • Оқушыларға оқыған ертегіні қалай басқаша өздерің аяқтар едіңдер, ойларын ортаға салу. Немесе басты кейіпкердің рөлін ойнайды. Оқушылардың сұрақтарына жауап береді.
  • Мысалы:
  • Арыстан сен неліктен тышқанға күлдің?
  • -Жақсылыққа – жақсылық дегенді қалай түсінесің?
  • -Тышқан, сен арыстанға неліктен көмектестің? Т.б
  •  
  •  
  • Мақал – мәтелдер:
  • 1.Күлме досқа,
  • Келер басқа.
  • 2.Ер қанаты – ат.
  • 3.Досы көпті жау алмайды,
  • Ақылы көпті дау алмайды.
  • 4.Әлін білмеген, әлек.
  • 5.Оқу – инемен құдық қазғандай.
  • 6.Жақсылыққа – жақсылық.
  •  
  • Үй тапсырмасы: «Р» дыбысы кездесетін үй жануарларының аттарын жазып келу.
  • Қорытынды: Ертегілер құдіретті нәрсе: ұйқыға  батқызады, қызықтырады, тыныштандырады, көңілдендіреді, қолдайды, үйретеді, сендіреді.
  • Ертегі терапиясы - педагогикалық және психологиялық тапсырмаларды саны мен сапасы жағынан тіпті ең инновациялық технологиялардан кем қалмайтын ғажап психотехника.
  • “Назарларыңызға рахмет!!!

жүктеу 5,18 Mb.

Достарыңызбен бөлісу:




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау