Орал Болашақ көпсалалы колледжі
Бекітемін:_________
Б.Ә.Кәдірғалиев
Директордың оқу-ісі
жөніндегі орынбасары
«Жас мамандар» мектебінің жоспары
2017-2018 оқу жылы
Әдістемелік кеңесте
қаралып, мақұлданды
Хаттама №______
«____»_________ 2017 жыл
Орал қаласы
Тақырыбы: «Ұстаздың білім-біліктілігі - өз шығармашылығы мен оқушылар жемісінің кепілі»
2017-2018 оқу жылдары
№
|
Тақырыбы
|
мерзімі
|
Түрі
|
Жауапты
|
1
|
Сабақ жоспарларын құрастыру бойынша практикум.
Күнтізбелік жоспарларды құрастыру ережесі
Сабақ жоспарларын жазу үлгісі
Сабақтың үш бірдей дидактикалық мақсаттылығы
|
қыркүйек
|
практикум
|
С.С.Махметова
Тәлімгерлер
|
2
|
Колледж құжаттарын жүргізу практикумы
Топ журналдарын жүргізу ережесі
|
қазан
|
практикум
|
С.С.Махметова
Тәлімгерлер
|
3
|
1. Семинар. Оқытушы портфолиосы. Портфолио мазмұны.
Портфолио презентациясы
|
қараша
|
семинар
|
Аскарова Г.И.
Жас мамандар
|
4
|
1. Топтың тәрбие жоспарының жүйелі-рөльдік моделі ( топ жетекші жұмысының диагностикасы, мақсаттарының жобалануы, ұжым бірлігі мен дамыту жолындағы іс-әрекеті, оқушы тәртіптілігін бағалау шарттары.)
|
желтоқсан
|
Отырыс
|
Жаксылыкова Р.И.
Киясова Т.К.
|
5
|
Практикум. «Қазіргі заманғы сабақ» әдістемелік нұсқауы
Сабақ құрылымы, кезеңдері
Сабақ талдауына қойылатын талаптар
Сабақ түрлері мен типтері
Баяндама «Жаңа ақпараттық технологияның шығармашылық қабілет дамытудағы рөлі»
|
қаңтар
|
Практикум
|
С.С.Махметова
Тәлімгер
Омарова Г.Н.
|
6
|
«Сабақтың өзіндік талдауы-мұғалімнің кәсіптік шеберлігін қалыптастыру шарттарының бірі» практикум
|
наурыз
|
практикум
|
С.С.Махметова Тәлімгерлер
|
7
|
Өзара сабаққа қатысу. Сабақтың сараптамасы мен өзіндік талдау жасау Сабақтың талдауы мен өзін-өзі талдауы «Сабақта тәртіпке қалай қол жеткізуге болады?» тақырыбында пікірталас.
|
сәуір
|
Пікірталас
|
Тәлімгерлер
Жас мамандар
С.С.Махметова
|
6.
|
Жас маман мектебінің жұмысын қорытындылау.
Жас маманның кәсіби қиыншылықтарын айқындау мақсатындағы сауалнама, жас маманның ұжымда өзін-өзі сезіну дәрежесін анықтау.
|
мамыр
|
Отырыс
|
С.С.Махметова
Тәлімгерлер
Жас мамандар
|
Тақырыбы «Өздігінен шығармашылық ізденіс»
2018-2019 оқу жылдары
№
|
Тақырыбы
|
мерзімі
|
Түрі
|
Жауапты
|
1
|
1. Тест. «Баламен сұхбаттасуға коммуникативтік дайындығы».
2. Өзін-өзі жетілдіру – педагогтың жеке -дара өсуінің қайнар көзі.
3. Оқытушыға өзін-өзі жетілдіру тақырыбы бойынша әдістемелік ұсыныстар
|
Қазан
|
практикум
|
С.С.Махметова
Тәлімгерлер
|
2.
|
1. Пәнді оқытуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану
2. Практикум «Компьютерлік сабақты жобалау»
3. «Мультимедиалық сабақты құру алгоритмі» әдістемелік ұсыныс
|
Қараша
|
практикум
|
С.С.Махметова
Тәлімгерлер
|
3.
|
Білімін тексерудегі әлеуметтік-психологиялық аспектілері (бақылау түрлері, бақылау жоспары мен өткізу түрлері)
|
Желтоқсан
|
семинар
|
Т.К.Киясова
Жас мамандар
|
4.
|
1. Интеграция – оқыту мен тәрбие үрдісіндегі оқушы дамуының факторы ретінде.
2. Өзара сабаққа қатысу. Сабақтың сараптамасы мен өзіндік талдау жасау
|
Қаңтар
|
Отырыс
|
С.С.Махметова
Тәлімгер
|
5.
|
1. Дәстүрлі емес сабақ формасы: ойластыру, ұйымдастыру, сараптау.
2. Практикум «Сабақты жобалау»
|
Ақпан
|
Практикум
|
С.С.Махметова
Тәлімгер
|
6.
|
Оқушының шығармашылығын, танымдық және қоғамдық-еңбекке белсенділігін артырудың факторы ретінде топтың жетістік рейтингін құру
|
Наурыз
|
Отырыс
|
С.С.Махметова
Тәлімгерлер
|
7.
|
Әкімшілік бақылау. Білім кесінділері.
Әдістемелік ұсыныс «Нашар оқушыға қалай көмек көрсету?»
|
Сәуір
|
Пікірталас
|
Тәлімгерлер
Жас мамандар
С.С.Махметова
|
8.
|
Жас оқытушылардың шығармашылық есептері. Ашық сабақтар, топтан тыс іс-шаралар.
|
Мамыр
|
Отырыс
|
С.С.Махметова
Тәлімгерлер
Жас мамандар
|
9.
|
Жас маман мектебінің жұмысын қорытындылау.
|
мамыр
|
Отырыс
|
С.С.Махметова
Тәлімгерлер
Жас мамандар
|
Бекітемін:_______________________
Колледж директоры Б.К.Тулегенова
Орал Болашақ көпсалалы колледжінің
жас оқытушылармен атқарылатын жұмыс жоспары
2017-2018 оқу жылы
Мақсаты: педагогикалық шеберлікті арттыру және теориялық білімдерін жетілдіру сұрақтары бойынша оқытушыларға практикалық көмек беру;
Міндеттері:
Жас оқытушылардың өзін-өзі үзбей жетілдіру қажеттілігін қалыптастыру.
Оқушыларды білім беру мен тәрбиелеуде жаңа түр мен әдістерді қолдануын қалыптастыру;
Нормативті-құқықтық құжаттармен таныстыру;
Жаңа оқу жылында жас мамандардың бастапқы қажеттіліктерін анықтау және әдістемелік жұмыстың түрін таңдау;
Жұмыс түрі:
Теория бойынша сөз сөйлеу;
Психологпен, тәжірибелі оқытушылармен, оқу ісінің орынбасарымен кезедесу;
Ашық сабақтар(мастер-класс), психологиялық тренингтер;
Іскерлік ойындар;
Семинарлар;
Сауалнама жүргізу, микрозерттеулер;
№
|
Жұмыс мазмұны
|
Мерзімі
|
Жауапты(лар)
|
Күтілетін
нәтиже
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
1
|
Жас мамандарды тамыз маслихатына қатыстыру
|
тамыз
|
Колледж әкімшілігі
|
Маслихатқа қатысу
|
2
|
Жас мамандарға қатысты нормативтік-құқықтық құжаттармен жұмыс (жеңілдіктер, квоталар т.б)
|
тамыз
|
Колледж әкімшілігі
|
Құжаттар мен жұмыс
|
3
|
Колледж бойынша жас оқытушылардың және жаңадан келген мамандардың тізімін анықтау
|
тамыз
|
Колледж әкімшілігі
|
жас мамандардың тізімі
|
4
|
Жас мамандармен сұхбаттасу, жеке есеп парағын толтыру
|
қыркүйек
|
С.С.Махметова
|
Сұхбат, жеке епес парағы,
|
5
|
Колледж тәртібі мен жарғысымен таныстыру
|
қыркүйек
|
С.С.Махметова
|
Бұйрық, жарғы
|
6
|
Жас мамандарға көмек көрсету мақсатында тәлімгерлерді тағайындау
|
қыркүйек
|
С.С.Махметова,
ӘБ жетекшілері
|
Тәлімгерлерді тағайындау
|
7
|
Тәлімгердің жас мамандармен жүргізілетін жұмыс жоспарын бекіту
|
қыркүйек
|
С.С.Махметова
тәлімгерлер
|
жұмыс жоспары
|
8
|
Жас мамандарды ӘБ –терге енгізу
|
қыркүйек
|
ӘБ жетекшілері
|
ӘБ-те атқарылатын жұмыстар
|
9
|
Оқу-тәрбие үрдісіне қатысты нормативтік құжаттар мен оқу бағдарламасының мазмұнын зерттеу
|
қыркүйек
|
С.С.Махметова
тәлімгерлер
|
Құжаттармен жұмыс
|
10
|
Оқу жоспары-бағдарлама-тақырыптық жоспар-сабақ жоспары. Сабақ мақсатын қою (дамыту, тәрбиелеу, білімділік).
|
қыркүйек
|
С.С.Махметова
ӘБ жетекшілері
|
Құжатпен жұмыс
|
11
|
Колледж құжаттарын жүргізу жайлы нұсқаулар (топ журналын толтыру, жүргізу және тексеру)
|
қыркүйек
|
С.С.Махметова
ӘБ жетекшілері
|
Құжатпен жұмыс
|
12
|
Элективті курстар бағдарламаларын, тақырыптық және сабақ жоспарларын құрастыру.
|
қыркүйек
|
С.С.Махметова
ӘБ жетекшілері
|
Құжатпен жұмыс
|
13
|
«Жас мамандар» мектебінің отырыстары
|
Айына 1 рет
|
С.С.Махметова
тәлімгерлер
|
Әдістемелік көмек беру
|
14
|
Күнделікті сабақ жоспарын қадағалау
|
үнемі
|
С.С.Махметова
ӘБ жетекшілері
|
Сабақ жоспарлары
|
15
|
Жас маманның әдістемелік папкасын жабдықтауға көмектесу
|
үнемі
|
С.С.Махметова
ӘБ жетекшілері
|
Құжатпен жұмыс
|
16
|
Пәнге байланысты әдістемелік газет-журналдарға жазылуға басшылық ету
|
Жыл бойы
|
Тәлімгерлер
|
Әдістемелік газет-журналдар
|
17
|
Әдістемелік көмек көрсету мақсатында тәлімгер ұстаздың жас маман сабағына қатынасуы
|
Жыл бойы
|
Тәлімгер ұстаз
|
Сабаққа қатысу парағы
|
18
|
Жас мамандармен психологиялық қолдау
|
Жыл бойы
|
Колледж психологі
|
ұсыныстар
|
19
|
Жас мамандарды ОӘК-мен қатму
|
Жыл бойы
|
Колледж кітапханашысы
|
ОӘК
|
20
|
«Шебер-топ» , дөңгелеу үстелдер, практикум, семинарлар, іскерлік ойындар ұйымдастыру
|
Жоспар бойынша
|
С.С.Махметова
тәлімгерлер
|
Шаралардың өткізілуі
|
21
|
Жас мамандар онкүндігін өткізу
|
наурыз
|
С.С.Махметова
тәлімгерлер
|
Шаралардың өткізілуі
|
Жас мамандар отырысының
№ 3 хаттамасы
Қатысқандар: 6 5 қараша 2017 ж
Қатыспағандар:
Күн тәртібінде:
Семинар.
Тақырыбы «Мұғалім портфолиосы. Портфолио мазмұны.»
Тыңдалды. Математика пәнінің оқытушысы Т.К.Киясова оқытушы портфолиосы туралы, оның мазмұнымен таныстырды
Оқытушы портфолиосы – оқытушының барлық жұмыстарын бір жүйеге біріктіретін, оның кәсіби қызметінің әр түрлі салаларын байланыстыратын жұмыстарының жиынтығы. Оқытушы портфолиосы – оқытушының жұмыс папкасы ғана емес, алдын ала жоспарланған жетістіктерінің өзіндік іріктеулері.
Оқытушы портфолиосының артықшылықтары:
- Әр түрлі жұмыс бағыттарын қамтитындығы; - Портфолио жасақтаудың шығармашылық сипаты.
- Жүйелеу және толықтырулар енгізу мүмкіндігі; - Өзі және өзгелер үшін тиімділігі мен
пайдалылығы.
- Жекелеген және жүйелі өзгерістер енгізу жағдайы; - Жасақтаудағы дербестік пен белсенділіктің
жоғарылығы
- Өзара ақпарат және тәжірибе алмасу мүмкіндігі.
Портфолионы жасақтау қиындықтары
- Төмен мотивация, жұмысқа қызықпау. - Өз жұмысын жалпылап, жүйелей алмауы.
- Тәжірибенің аздығы, біліктіліктің төмендігі. - Рефлексиялық мәдениеттің төмен болуы.
Оқытушы портфолиосының негізгі функциялары
1.Жинақтаушы: оқытушы жұмыстарының жиынтығы.
2.Үлгілеуші: оқытушылардың жеке кәсіби өсу траекториясын қалыптастыру құралы.
3.Рефлексия-шығармашылық: түрлі педагогикалық технологиялар мен олардың тиімді әдістерін өзіндік талдау мен жобалау.
Оқытушы портфолиосының түрлері
1.Мақсаты бойынша: жекеменшік (өзі үшін), есеп (басшылық үшін), жоба (ұжым мен ұйым дамуы үшін).
2.Мазмұны бойынша: жетістіктер (белгілі бір бағыттардағы), рефлексия (мақсатқа жетуді талдау мен бағалау), проблемалық бағдар (жүйе құраушылары мен қажетті шешімдер), тақырыптық (негізгі қызмет салалары бойынша маңызды жұмыстар).
Оқытушы портфолиосының маңызды бөлімдері
“Автопортрет” бөлімі:
Менің әдістемелік жұмыс жүйем. Менің кәсіби өсу бағдарламам.
“Ақпараттық ресурстар” бөлімі:
Қажетті нормативтік-құқықтық құжаттар. Анықтамалар мен түсіндірме сөздіктер. Жалпы және педагогикалық заңдылықтар мен ережелер.
“Жұмыс материалдары” бөлімі:
Менің әдістемелік жобаларым мен дайындамаларым. Қызықты және құнды ақпараттар мен мәліметтер (интернеттен).
“Менің жетістіктерім” бөлімі:
Мен ашқан жаңалықтар мен заңдылықтар. Менің табыстарым мен ынталану жолдарым.
Сөйледі. І санатты экономикалық пәндер оқытушысы Р.И.Жаксылыкова
Менің дайындаған портфолиом бар. Соны презентациясын жасайын.
Сөйледі. Жас маман Ермеккалиева А.А.
Мен де өз портфолиомды дайындау үстіндемін. Менде жоғарыда аталған бөлімдер қамтылған.
Шешімі:
Әр пән оқытушысы өзінің «Оқытушы портфолиосын» дайындасын;
Портфолиолардың презентациясын ұйымдастыру.
Төрайымы: С.С.Махметова
Хатшы: Ж.О.Бақытова
Жас мамандар отырысының
№ 2 хаттамасы
Қатысқандар: 6 3 қазан 2017 ж
Қатыспағандар:
Күн тәртібінде:
Колледж құжаттарын жүргізу практикумы
Топ журналдарын жүргізу ережесі
Тыңдалды. Оқу ісінің меңгерушісі Б.ә.Кәдірғалиев колледж құжаттарын жүргізу практикумның тақырыптарымен таныстырды.
Колледж әдіскері С.С.Махметова: қатаң есепте тұрған топ журналдарын жүргізу ережесімен таныстырды.
Топ журналы колледжтің әрбір оқытушы мен топ жетекшісі үшін жүргізуге міндетті мемлекеттік құжат болып табылады.
Топ журналының сақталуы, дұрыс жүргізілуіне бақылау жасау колледж директоры, оқу ісінің меңгерушісіне жүктеледі.
Топ журналы бір оқу жылына есептелген, титул бетінде колледжтің аты мөр бойынша жазылады.
Әр пәнге оқу жоспарында бөлінген тиісті сағаттарға сәйкес журнал беттері бөлінеді. Мысалы: қазақ тілі аптасына 1 рет болса, 2 бет, математика 5 сағат болса, 10 бет.
Сабақ кестесі 2 рет толтырылады: қыркүйекте, қаңтарда.
Мазмұны бөлімінде әр пәннің тұсына беттерін қою;
Пәннің аты оқу жоспары бойынша жазылады, оқытушының аты-жөні, оқушылардың аты-жөні толық жеке куәлік бойынша жазылады.
Сөйледі. Мұстажапова Қ.А.
Топ журналын толтыруда бақылау жұмыстарының атауы жазылу керек пе? Осы бақылау жұмыстарының бағасын қай уақытқа дейін қою керек?
Сөйледі. С.С.Махметова
Сабақтың тақырыбы бөлімінде өтілген тақырыптың аты жазылу керек. Бақылау жұмсытарының бағасын келесі сабаққа дейін тексерілу керек. Себебі, қай бақылауды алмасаңыз келесі сабақта қатемен жұмыс жоспарлануда. Қазіргі таңда оқушы саны аз, сондықтан сабақтан тыс тексеріп, әр оқушының қатесін болдырмайтын қатемен жұмыс ұйымдастырылу керек. Қатемен жұмыс сабақтың алдында 10-15 мин уақытты алу мүмкін.
Сөйледі. Ермеккалиева А.А.
Топ журналына факультатив сабақтар мен кеңес берулерді қалай толтырамыз?
Сөйледі: С.С.Махметова
Факультатив сабақтарға арнайы журнал басталады. Ал консультацияларға ол қай сабақтан болса сол сабаққа журналдан кейін арнайы бір бет қалдырылады.
Шешімі:
Қатаң есепте тұрған топ журналын толтыруда жоғарыда аталған ескертулер орындалсын;
Факультатив және элективті курс сабақтарына берілген журналдар реттілікпен жүргізілсін.
Төрайымы: С.С.Махметова
Хатшы: Ж.О.Бақытова
Жас мамандар отырысының
№ 1 хаттамасы
Қатысқандар: 6 5 қыркүйек 2017 ж
Қатыспағандар:
Күн тәртібінде:
Сабақ жоспарларын құрастыру бойынша практикум.
Күнтізбелік жоспарларды құрастыру ережесі
Сабақ жоспарын дайындауға әдістемелік көмек.
Сабақтың үш бірдей дидактикалық мақсаттылығы
Тыңдалды. Оқу ісінің меңгерушісі Б.Ә.Кәдірғалиев практикумның тақырыбымен таныстырды.
Күнтізбелік жоспар тек бағдарлама негізінде жасалады. Оны жазбас бұрын мұғалім мемлекеттік білім стандартын, ҚР білім министрлігі тарапынан шығарылатын әдістемелік нұсқау хатты толық зерделей отырып, бағдарлама мен оқулықтарды анықтайды. Соның негізінде түсініктеме хат жазылады.
Күнтізбелік жоспар төмендегідей бөлімдерден тұрады.
Р/с
|
Тақырыбы
|
Сағат саны
|
өтілу мерзімі
|
Сабақтың түрі
|
Үй тапсырмасы
|
пайдаланылған әдебиеттер
|
|
|
|
|
|
|
|
Тақырып бағдарлама бойынша анықталады. 1 тақырып бойынша 1 ғана сағат көрсетіледі.2-3 немесе одан көп сағат жазуға болмайды.
Сабақ жоспарын дайындауға әдістемелік көмек.
Оқытушыға сабақтың жоспарында мыналарды ескерген жөн: күні, тақырыбы, мақсаты, сабақтың түрі, оқыту құралы, шамамен орындалу уақыты көрсетілген сабақ құрылымы(жоспары).
Сабатың үш бірдей дидактикалық мақсаттылығына тоқталды.
Сөйледі. Мұстажапова Құралай
Күнтізбелік жоспарға қосымша білімдерді қосуға бола ма?
Күнтізбеліктегі сабақтардың өтілу мерзімі қалай қойылады?
Сөйледі. Колледж әдіскері С.С.Махметова
Күнтізбелік жоспар қатып қалған дүние емес, жоғарыда аталған бөлімдер міндетті түрде болу керек, ал басқа бөлімдерді қосуға әр пән мұғалімнің өз еркі. Мысалы мен қазақстан тарихы пәніне тарихи даталар бөлімін қосытм.
Күнтізбелік жоспарда мерзімдер қаламсаппен қойылады. І жартыжылдық сабақ кестесі бойынша белгіленген күндерге жылдың соңына дейін қойылады.
Сөйледі. Ермеккалиев Айгул
Географиядан карталық мәліметтерді толықтай көрсетемінбе?
Сөйледі. Т.И.Киясова
Жас маманға сабақ жоспарын толық, ашып жазу керек. Өйткені, сұрақтардың шешімін мұғалім толық білу керек. Оқушыларға дәлелдеу ретінде де керек. карталық мәліметтер қосымша тіркелу керек.
Шешімі:
Күнтізбелік жоспарларды белгіленген үлгі бойынша жасау;
Күнтізбеліктерді қайта тексеру;
Сабақ жоспарларын әр сабаққа жазу;
Сабақ жоспарының үш бірдей мақсаттылығын сабақтың тақырыбына сай жазу.
Төрайымы: С.С.Махметова
Хатшы: Ж.О.Бақытова
Жас мамандар отырысының
№ 5 хаттамасы
Қатысқандар: 5 16 наурыз 2012 ж
Қатыспағандар:1(Байжуманов Г)
Күн тәртібінде:
Практикум тақырыбы: «Сабақтың өзіндік талдауы-мұғалімнің кәсіптік шеберлігін қалыптастыру шарттарының бірі»
Тыңдалды. Оқу ісінің меңгерушісі Э.Базылбаева «Сабақтың өзіндік талдауы-мұғалімнің кәсіптік шеберлігін қалыптастыру шарттарының бірі» тақырыбының мақсаты мен жұмыс жоспарымен таныстырды.
Мақсаты:
Сабақты өзіндік талдаудың мұғалімнің педагогикалық шеберлігіне әсерін анықтау.
Сабаққа сапалы өзіндік талдау жасауға нұсқау беру.
Сабаққа дайындалуда өзіндік талдауды қолдану тәжірибесімен алмасу.
Қорытындысы бойынша нұсқаулар дайындау.
Өзін-өзі талдауға қойылатын талаптар:
I. Талдауға алынған сабақтың оқылатын тақырып бойынша сабақтар жүйесіндегі алатын орнын анықтау, сабақтың мақсаттарын және жоспарының орындалуын негіздеу.
II. Топқа мінездеме беру, осы сабаққа іріктелген оқу материалын дәлелдеу, оқушылармен жүйелі түрде орындаған тапсырмаларды, жаттығуларды және білімдерін бағалау
III. Сабақтың әдістемелерін таңдауды дәлелдеу, осы әдістемелердің сабақтың мақсаттары мен мазмұнына және қойылған міндеттерді шешуіне сәйкестігін бағалау.
IV. Мұғалім сабаққа қанағаттанды ма немесе қанағаттанбады ма?
Сабақта қол жеткен нәтижелерді бағалау және негіздеу және белгіленген кемшіліктерді жою шараларын анықтау.
Мұғалімге сауалнама берілді.
«Мұғалім әрекетіндегі сабаққа өзіндік талдаудың рөлі»
Мен сабаққа талдау жасаймын:
Тек үлгерімі төмен топтарда;
Тек уақытым болғанда;
Тек ашық сабақтарда;
Тек әкімшіліктің талабымен;
Өзімнің әр сабағымда талдау жасаймын.
Әр жас маман өздерінің өткізген сабақтарына өзіндік талдау жасады.
Пікірталас өткізілді.
Шешімі:
Өзін-өзі талдау талаптары орындалсын;
Әр сабаққа талдау жүргізілсін;
Төрайымы: Э.Базылбаева
Хатшы: С.Мурат
Жас мамандар отырысының
№ 4 хаттамасы
Қатысқандар: 6 14 қаңтар 2012 ж
Қатыспағандар:
Күн тәртібінде:
Практикум. «Қазіргі заманғы сабақ» әдістемелік нұсқауы
Сабақ құрылымы, кезеңдері. Сабақ талдауына қойылатын талаптар.Сабақ түрлері мен типтері
Баяндама «Жаңа ақпараттық технологияның шығармашылық қабілет дамытудағы рөлі»
Тыңдалды. Оқу ісінің меңгерушісі Э.Базылбаева Қазіргі сабақ туралы әдістемелік нұсқау берілді.
Қазіргі кезде оқыту теориясы мен практикасында сабаққа дамып отыратын жүйе ретінде қарайтын көзқарас қалыптасқан.
Сабақ – сыртқы ортамен ақпараттық және басқа да арналар арқылы байланысатын жүйе. Осы сыртқы байланыстар мен ішкі қайшылықтар ықпалы арқылы сабақ дамып, жетіліп отырады. Сабақ – өзара тығыз байланысқан, өзара әрекеттесетін бөліктерден тұратын бүтін жүйе.
Сабақ оқыту үрдісін ұйымдастырудың негізгі формасы бола отырып, жекелеген бөліктерден – кезеңдерден тұрады. Сабақтың жүйе құраушы элементі мақсаттар болып табылады. Мақсаттар барлық білім беру міндеттерін, сол арқылы сабақтың негізгі кезеңдерін бүтін бір дүниеге – сабаққа біріктіреді.
Сабақ білім берудің нақты мақсаттарын жүзеге асыру формасы болып табылады. Ол әрдайым уақытпен шектеулі. Бұл жерде мақсат деп оқытудың жоспарланған нәтижелерін түсіну керек.
Сонымен, сабақ мақсаттары екі түрде беріледі:
- Мұғалім іс-әрекетінің мақсаттары.
- Оқушылар іс-әрекетінің мақсаттары.
Білім беру барысында мақсаттардың екі түрін бөліп көрсетеді: біріншісі – бала тұлғасын дамытуға бағытталған, екіншісі – пән мазмұнын игертуге бағытталған. Пән мазмұнын игертуге бағытталған мақсаттардың бала тұлғасын дамытуға бағытталған мақсаттарды жүзеге асыру құралы екенін ескеру керек.
Білім игеру үрдісінің логикасы
1.Қабылдау. 2.Пайымдау. 3.Есте сақтау. 4.Қолдану. 5.Жалпылау.
Сабақтардың негізгі типтері
(толық ақпарат хаттамаға қоса тігіледі)
Тыңдалды. Жас маман Г.Қыдырбаева «Жаңа ақпараттық технологияның шығармашылық қабілетін дамытудағы рөлі» баяндамасын оқыды.
(баяндама хаттамаға қоса тігіледі)
Шешімі:
Сабақтарын жаңа технологияларды қолдана отырып өткізуді ұйымдастыру;
Сабақта әр түрлі әдістерді пайдалану.
Төрайымы: Э.Базылбаева
Хатшы: С.Мурат
Жас мамандар отырысының
№ 4 хаттамасы
Қатысқандар: 4 10 желтоқсан 2011ж
Қатыспағандар: 2 Байжуманов , Айдарханова Р
Күн тәртібінде:
Топ тәрбие жоспарының жүйелі-рөльдік моделі ( топ жетекші жұмысының диагностикасы, мақсаттарының жобаланыу, ұжым бірлігі мен дамыту жолындағы іс-әрекеті, оқушы тәртіптілігін бағалау шарттары.)
Тыңдалды. Тәрбие ісінің меңгерушісі М.Алина топ тәрбие жоспарының жүйелі-рөлдік моделімен таныстырды.
Жас ұрпақты тәрбиелеу проблемаларына көңіл бөлуді күшейту, Қазақстан Республикасында балалар мен жастарға тәрбие беру міндеттерін шешудегі тәрбие үдерістеріне барлық субъектілердің іс-қимылдарын келістіру.
Тәрбеинің мақсаты.
Үздіксіз білім беру жүйесінде колледж жасына дейінгі балалардың және білім алушылардың Қазақстан Республикасының азаматтары және патриоттары ретінде қалыптасуы мен өзін-өздері тануларына, әлеуметтенуіне, болашақ мамандық иесі болып, кәсіби, интеллектуалды және әлеуметтік шығармашылыққа жетуіне оңтайлы жағдай жасау
Топ жетекшісінің негізгі міндеттері:
1.Балалардың қатынас өрісіне еру және тұлғаны дамыту.
Топ жетекшінің ең басты қызметі:
1.Диогностикалық
2.Коммуникативтік
3.Тәрбиешілік
4.Жобалаушылық
5.Ұйымдастырушы-әрекет
6.Дамытушылық
7.Әдістемелік
8.Ынталандырушылық
9.Бағалаушылық
10.Қорғаушылық-қамқоршылық
11. Түзетушілік.
Топ жетекшісінің профессияграммасы:
Профессиограмма дегеніміз- кәсіби маңызды сапалар жиынтығын,қабілетін ,білімін,дағды икемдерін құрайтын мамандық сипаттамасы.
Топ жетекшісінің құзыры,құқықтары.
1.Оқушының денсаулығы және психикалық жағдайы туралы мағлұмат алу.
2.Сабаққа қатынасуын қадағалау.
3.Уақытында көмек көрсету мақсатымен оқушының мақсаты,
кемшіліктері туралы толық мағлұмат жинап отыру.
4.Кіші педагогикалық кеңестер консиумдар арқылы оқушыларға тәрбиелік ықпал жасайтын пән мұғалімдерінің жұмысын ұйымдастыру.
5. Топтағы қыздар мен ұлдардың ата-аналармен өткізілетін жұмысты әлеуметтік тұрғыдыа өткізу. Дәрігер , психолог, медбикемен бірігіп отырып жоспарлау.
6.Ата-аналарды колледжке шақырып тұру.
7.Колледжтегі өзін-өзі басқаратын ұйымдардың жұмысына қатысу.
8. Тәрбие жұмысының әр саласына байланысты тәжірибелік –эксперименттік жұмыс жүргізу.
9. Өзінің кәсіби шеберлігін жетілдіру,формаларын таңдап алу әдістемелік бірлестікте.
Сөйледі. Топ жетекшілер бірлестігінің жетекшісі А.Андасова
Топтың тәбие жоспарының мазмұнымен тан ыстырды.
Төрайымы: Э.Базылбаева
Хатшы: С.Мурат
Жас маманның жеке парағы
№
|
Мазмұны
|
Мәлімет
|
1
|
Жас маманның аты-жөні
|
Кәдірғалиев Базарғали Әбуғалиұлы
|
2
|
Туған жылы, айы, күні
|
|
3
|
Туған жері
|
|
4
|
Ұлты
|
|
5
|
Білімі
|
|
6
|
Бітірген оқу орны, жылы
|
|
7
|
Диплом бойынша мамандығы
|
|
8
|
Дипломның орташа бағасы
|
|
9
|
Жүктемесі
|
|
10
|
Сабақ беретін топтар
|
|
11
|
Қосалқы беретін пән атауы
|
|
12
|
Қызығушылығы
|
|
13
|
Компьютермен меңгеруі
|
|
14
|
Біліктілігін арттыру курстардан өтуі
|
|
15
|
Жұмыс істейтін мәселесі
|
|
16
|
Топ жетекшілік қызметін атқаруы
|
|
17
|
Тәлімгер
|
|
Жас маманның жеке парағы
№
|
Мазмұны
|
Мәлімет
|
1
|
Жас маманның аты-жөні
|
Мұстажапова Құралай Асқарбекқызы
|
2
|
Туған жылы, айы, күні
|
|
3
|
Туған жері
|
|
4
|
Ұлты
|
|
5
|
Білімі
|
|
6
|
Бітірген оқу орны, жылы
|
|
7
|
Диплом бойынша мамандығы
|
|
8
|
Дипломның орташа баллы, бағасы
|
|
9
|
Жүктемесі
|
|
10
|
Сабақ беретін топтар
|
|
11
|
Қосалқы жұмыс
|
|
12
|
Қызығушылығы
|
|
13
|
Компьютермен меңгеруі
|
|
14
|
Біліктілігін арттыру курстардан өтуі
|
|
15
|
Жұмыс істейтін мәселесі
|
|
16
|
Тәлімгер
|
|
Жас маманның жеке парағы
№
|
Мазмұны
|
Мәлімет
|
1
|
Жас маманның аты-жөні
|
Ермеккалиева Айгул Арыстановна
|
2
|
Туған жылы, айы, күні
|
|
3
|
Туған жері
|
|
4
|
Ұлты
|
|
5
|
Білімі
|
|
6
|
Бітірген оқу орны, жылы
|
|
7
|
Диплом бойынша мамандығы
|
|
8
|
Дипломның орташа бағасы
|
|
9
|
Жүктемесі
|
|
10
|
Сабақ беретін топтар
|
|
11
|
Қосалқы пән атауы
|
|
12
|
Қызығушылығы
|
|
13
|
Компьютермен меңгеруі
|
|
14
|
Біліктілігін арттыру курстардан өтуі
|
|
15
|
Жұмыс істейтін мәселесі
|
|
16
|
Тәлімгер
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |