Оқу-әдістемелік бөлім бастығының оқу-істері жөніндегі орынбасары:
|
Ж. Аскарова
|
Кеңес Одағының Батыры генерал-майор Сабыр Рахымов атындағы Шымкент республикалық "Жас ұлан" мектебі
Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар
Бөлім:
|
Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар
|
Педагогтің аты-жөні
|
Б. Кулмаганбетова
|
Күні:
|
25.03.2021 ж
|
Сынып: 10 Ә,Г
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Векторлардың скаляр көбейтіндісі
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
10.4.4 - кеңістіктегі векторлардың скаляр көбейтіндісінің анықтамасы мен қасиеттерін білу;
|
Сабақтың мақсаты
|
кеңістіктегі векторлардың скаляр көбейтіндісінің анықтамасы мен қасиеттерін білу;
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
7мин
|
1.Оқушылармен амандасу.
2.Тақырып-ты, сабақ мақсатын, жетістік критерийле-рін анықтау.
3. Үй жұмысын тексеру.
|
1.Ұландармен амандасу.
2.Тақырыпты, сабақ мақсатын, жетістік критерийлерін анықтау.
3. Үй жұмысын тексереміз.
«Қайталау – оқу айнасы» әртүрлі деңгейдегі сұрақтар беріледі. Ұландар еске түсіреді, талдайды.
1) Қандай векторларды бағыттас векторлар деп атаймыз?
2) Қандай векторларды қарама – қарсы бағытталған векторлар деп атаймыз?
3)Қай кезде екі вектор арасындағы бұрыш 180 °-қа тең болады?
4) Қай кезде екі вектор арасындағы бұрыш 0°-қа тең болады?
5) Векторларды қосудың қандай ережесін білесіңдер?
6) Қандай векторлар орттар деп аталады?
7) Компланар вектор дегеніміз не?
8) Компланар емес вектор дегеніміз не?
9) Олар қалай жіктеледі?
|
Ауызша бағалау
|
дәптер
|
5 мин
|
Жаңа тақырып
|
Жаңа тақырыпты беру.
Аңықтама.
a және b векторларының (a, b) скаляр көбейтіндісі деп ax· bx + ay· by саның атаймыз:
(a, b) = ax · bx+ay · by
Мысалы a = {1, 3}, b = {4, 2} болса, онда (a, b) = 1·4+3·2 = 4+6 = 10.
Скаляр көбейтіндінің қасиеттері:
1). (a, b) = (b, a)
2). (a, a) = |a|2
3). (a+b, c) = (a, c) + (b, c)
4). (a –b, c) = (a, c) -(b, c)
5). (k ·a, b) = (a, k ·b)=k ·(a, b)
Скаляр көбейтіндісінің геометрикалық интерпретациясы.
a және b векторларының (a, b) скаляр көбйтіндісі бұл векторлардың модульдерінің осы векторлардың арасындағы бұрыштың косинусының көбейтіндісіне тең.
Яғни (a, b) =|a| · |b| cos∠(a, b),
мұндағы ∠(a, b) дегеніміз a және b векторларының арасындағы бұрыш:
|
|
|
15 мин
|
Есептерді шығару
|
(1,- 5, 2) және (3, 1, 2) векторлары берілген. 2а +b мен 3а - 2 b векторларының скаляр көбейтіндісін тап.
= {2; 3; -7} және = {9; -4; 5} векторлары берілген. және векторлары арасындағы бұрышты.
векторы мен векторынның скаляр көбейтіндісін табыңыз.
Егер , ал және болса, онда и векторларының скаляр көбейтіндісін табыңыз.
|
|
Оқулық, формулалар
|
3 мин
|
Кері байланыс
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.
Үй тапсырмасын беру.
Рефлексия.
.
|
Бағалау парағы
|
|
Оқу-әдістемелік бөлім бастығының оқу-істері жөніндегі орынбасары:
|
Ж. Аскарова
|
Кеңес Одағының Батыры генерал-майор Сабыр Рахымов атындағы Шымкент республикалық "Жас ұлан" мектебі
Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар
Бөлім:
|
Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар
|
Педагогтің аты-жөні
|
Б. Кулмаганбетова
|
Күні:
|
30.03.2021 ж
|
Сынып: 10 Ә,Г
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Векторлардың скаляр көбейтіндісі
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
10.4.16 - координаталық түрдегі векторлардың скаляр көбейтіндісі формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану;
|
Сабақтың мақсаты
|
координаталық түрдегі векторлардың скаляр көбейтіндісі формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану;
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
2 мин
|
«Миға шабуыл» әдісі
Сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру
|
Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіреді
|
ауызша бағалау
|
дәптер
|
5 мин
|
«Жұптық әңгіме» әдісін пайдаланамын арқылы меңгерту
|
Түсінбеген немесе қиындық тудырған сұрақтарын бір-біріне қою арқылы жауап іздеді, талқылады, жаңа тақырыпты бірі-біріне түсіндіреді
|
|
дәптер
|
15 мин
|
Жалпы бүгінгі сабақты меңгерту іс-әрекетіне балайнысты сабақты талдау
|
№ 401 (б) А (2;-3;5), В (3;-5; ) және С - ; ; - ) нүктелерінің: а) Оху, Оуz және Охz координаталық жазықтықтардағы; б) Ох, Оу және Оz осьтердегі проекцияларының координаталарын табыңдар.
|
|
оқулық, формула-лар
|
5 мин
|
Тақырыпқа қатысты әңгіме құрастыру арқылы жинақтайды
|
1. векторының координатасын табыңыз, егер А(3, 8, 7) және В(-1, 8, -3) болса.
A) .
B) .
C) .
D) .
E) .
2. және векторы коллинар болатындай х-тің барлық мәндерін табыңыз.
A) 2.
B) 3.
C) 1.
D) -22.
E) -6.
3. , векторы берілген, векторын берілген векторлар бойынша жіктеңіз.
A) .
B) . .
C) ..
D) ..
E) ..
4. А(3, 5, 1) және В(-11, 26, -6) және С(13, -10, 6) нүктелері бір түзудің бойында жатыр. Қай нүкте қалған екеуінің арасында жатқанын анықтаңыз.
A) А.
B) С.
C) В.
5. А(3, -8, 7) және В(-1, 2, -7) және С(13, -10, 6) нүктелерімен бір түзудің бойында жатқан ХОУ жазықтықтың С нүктесінің координатасын табыңыз.
A) С(4, -12, 4).
B) С(1, -3, 0).
C) С(2, -6, 2).
D) С(3, 2, 0).
E) С(2, -6, 0).
|
мадақ-тау
|
дәптер
|
3 мин
|
Рефлексия
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.
|
Бағалау парағы
|
|
Оқу-әдістемелік бөлім бастығының оқу-істері жөніндегі орынбасары:
|
Ж. Аскарова
|
Кеңес Одағының Батыры генерал-майор Сабыр Рахымов атындағы Шымкент республикалық "Жас ұлан" мектебі
Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар
Бөлім:
|
Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар
|
Педагогтің аты-жөні
|
Б. Кулмаганбетова
|
Күні:
|
1.04.2021 ж
|
Сынып: 10 Ә,Г
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Векторлардың скаляр көбейтіндісі
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
10.4.17 - кеңістіктегі екі вектордың арасындағы бұрышты есептеу;
|
Сабақтың мақсаты
|
кеңістіктегі екі вектордың арасындағы бұрышты есептеу;
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
7мин
|
1.Оқушылармен амандасу.
2.Тақырып-ты, сабақ мақсатын, жетістік критерийле-рін анықтау.
3. Үй жұмысын тексеру.
|
1.Ұландармен амандасу.
2.Тақырыпты, сабақ мақсатын, жетістік критерийлерін анықтау.
3. Үй жұмысын тексереміз.
«Қайталау – оқу айнасы» әртүрлі деңгейдегі сұрақтар беріледі. Ұландар еске түсіреді, талдайды.
|
Ауызша бағалау
|
дәптер
|
5 мин
|
Жаңа тақырып
|
Жаңа тақырыпты беру.
Теориялық материал
Екі a және b векторларының скалярлық көбейтіндісі деп a*b=|a|*|b|*cosx санын айтады.
Екі a және b векторларының скалярлық көбейтіндісі деп a*b=x1*x2+y1*y2+z1*z2
Оқушылар мұғалімнің көмегімен жоғарыдағы скаляр көбейтіндінің екі формуласын талқылайды, векторлардың скаляр көбейтіндісінің анықтамасын құрастырады.
|
|
|
15 мин
|
Есептерді шығару
|
Вариант №1
1. Егер болса, онда және арасындағы бұрыш…
1) сүйір;
2) доғал;
3) тік.
2. DABC – тетраэдр, AB = BC = AC = AD = BD = CD.
Қайсысы дұрыс емес?
1)
2)
3)
3. Төмендегілердің қайсысы дұрыс?
1)
2)
3)
4. және векторларының скаляр көбейтіндісі …
1) a1a2a3 + b1b2b3;
2) a1b1 + a2b2 + a3b3;
3) a1b2b3 + b1a2b3 + b1b2a3
|
|
Оқулық, формулалар
|
3 мин
|
Кері байланыс
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.
Үй тапсырмасын беру
. және векторларының скаляр көбейтіндісі …
2. Онда m = …
|
Бағалау парағы
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |