Пән: Информатика Мектеп: № 201
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мұғалімнің аты-жөні: Есназарова Аида
Күні: 13 .12.2016 Қатысқандар саны:
Сынып: 5 «в» Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Қарапайым графикалық рекдакторы.Суретті ашу, сақтау.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
Оқушылар қарапайым графикалық редактор Paint-пен танысып, салған суретті ашу және сақтау командаларын орындауды өз алдына жұмыс істеуге, есте сақтау, сын тұрғыдан ойлау қабілеттерін дамыту.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: Paint –тың графикалық редактор екенін, онда суретті салып, дайын фигураларды пайдаланып, суретті бояуды біледі.
Көптеген оқушылар: Графикалық редактордағы құрал саймандардың қандай қызмет атқаратынын біледі және оларды пайдаланып жұмыс жасай алады.
Кейбір оқушылар: Paint графикалық редаторында практикалық жұмыстар жасай алады және сурет ретінде сақтай алады.
|
Жетістік критерийлері
|
- Paint графикалық редаторы сурет салуға арналған программа екенін айтады.
-Графикалық редактордың құрал-саймандарын жатқа біледі, практикалық жұмыстарды жасайды.
-Дайын суреттерге Paint графикалық редаторы арқылы өзгерістер енгізе алады, Графикалық редактордың қызметін толыққанды біледі
|
Тілдік мақсаттар
|
Негізгі сөздер мен тіркестер; pixel, color , paint, word
|
Құндылықтарды дарыту
|
Paint графикалық редакторының құралдарын пайдаланып сурет салу дағдыларын, Оқушылардың эстетикалық талғамдарын қалыптастыру және жасаған жұмысынан қорытынды ала білуге машықтандыру;
|
Пәнаралық байланыстар
|
Сурет,сызу. Oқушылар салып откан суреттің мән мағынасының болуы.
Геометрия. Геометриялық әртүрлі фигураларды салуы.
Ағылшын. Командалардың орындалуы және пернетақтадағы клавиштердің атқаратын қызметіне байланысты пайдалануы.
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Бейнебаян, слайд арқылы суреттер көрсетілді, компьютермен жұмыс жасайды.
|
Бастапқы білім
|
PAINT графикалық редакторын ашуды, сурет салуды, сурет өлшемін орнатуды, сақтауды, түстер политрасын іске қосуды, қылқалам, қарындаш, сызық, масштаб құралдары.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақ
тың басы
2 мин
2 мин
|
Психологиялық дайындық
Оқушыларды шеңберге тұрғызып, бір-біріне тілек айту.
Оқушыларды 2 топқа бөлу.
«Суретті ашу», «Суретті сақтау» топтары
бойынша топтарға бөліну үшін осы сөздерді таңдау арқылы бөлінеді.
«Мен саған, сен маған» әдісі арқылы үй . тапсырмасына шолу сұрақтарын қою.
Сұрақтар:
1. Windows нысандарына қолданылатын амалдар
1.Көшіру, жою,орын алмастыру .
2. Пернетақтада Қиып алу бұйрығын пернелердің қандай тіркесімдерімен алмастыруға болады?
2. CTRL+X
3. CTRL+O пернелер тіркесімен қандай бұйрықты алмастыра алады?
3. Ашу
4. Компьютердің барлық бумаларынан іздеу үшін файлдың немесе буманың атауын қалай енгіземіз ?
4. Бас мәзірдің іздеу терезесіне енгізу керек.
5. Адам ақпаратты қалай қабылдайды?
5. Көреді, естиді, иісті сезеді, дәмді сезеді, сезінеді
6. CTRL+V қандай қызмет атқарады ?
6. Кірістіру?
|
Осы тақырыптар
ға байланысты термин сөздер жазылған қима
қағаздар
Сұрақтар
|
Сабақтың ортасы
1.43 сек
1 мин
5 мин
2 мин
3 мин
7 мин
3 мин
2мин
3 мин
10 мин
|
Графикалық редактордың жұмыс істеу нысандары мен құрал-саймандырымен жұмыс жасау
Бейнебаян көрсету. Paint графикалық редакторының жұмыс ортасы
Paint бағдарламасын қалай іске қосамыз ? (Іске қосу –бағдарламалар-стандарттық- . Paint)
2. . Paint бағдарламасында суретті сақтау қандай команда орындалады? (Файл-сақтау.)
Оқулықпен жұмыс. Мәтінді өзіндік оқу.
Жұмыс жасау аймағына түсініктеме беру
Жұптық жұмыс. «Аралас жолдар» әдісі.
Құрал саймандарды ажыратып аттарын сайкестендіріп жаз
Сарамандық жұмыс
Paint графикалық программасын іске қосыңдар.
Сурет салыңдар.
Өз суреттеріңді Бейнелер бумасында сақтаңдар.
Осы файл үшін Жарлық құрыңдар.
Жарлықты Жұмыс үстеліне орналастырыңдар.
Іздеудің көмегімен өз файлдарыңды тауып, іске қосыңдар.
Топтық жұмыс. «Венн диаграмма» әдісі
«Сурет ашу» тобы Paint
«Сурет сақтау» тобы Word
Тапсырма. Әр топ өз тұжырымдамасын жасап, олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін жазып, ортақ қасиеттерін атап көрсету.
Жетістік критерий:
|
0 ұпай
|
1 ұпай
|
Суретке қарап графикалық редакторға байланысты ережелерді дұрыс құруы
|
|
|
Суреттің мәнін ашып, түсіндіре алуы
|
|
|
бағалау “Екі жұлдыз бір, ұсыныс арқылы”
Жеке жұмыс. Деңгейлік тапсырма
мақсаты: Белгілі бір мағынасы бар суретті дайын фигуралармен салып ,түстермен бояу.
Ойлау дағдыларының деңгейі: білу және түсіну, қолдану
Бағалау критерийі: білім алушы
суретті мағыналы етіп салуы;
түстерді үйлесімді етіп бояуы;
монитормен адам арасындағы арақашықтықтың сақталуы.
А -деңгей
Дайын үшбұрыштарды пайдаланып шыршанын суретін салып, жасыл түске боя.
В-деңгей
Paint бағдарламасын іске қосыңыздар
1. Шеңбер құралын пайдаланып доптың суретін салыңыздар
2. Суретті өз қалауларың бойынша бояңыздар
3. Суретке “Бейне” атын беріп сақтаңыздар.
С-деңгей
1. Барлық құралдарды пайдаланып еркін тақырыпта мазмұнды сурет салыңыздар.
2. Суретке тақырып қой.
3. Салынған суретті сақта
|
АКТ Бейне баян
Сұрақтар
Оқулық
сурет
Сурет
компьютер
Оқулық, қағаз,
суреттер)
Деңгейлік тапсырма
Интерактивті тақта, компьютер
сурет
|
Сабақтың соңы
4 мин
|
Қорытындылау. Кері байланыс
«Бір сөзбен» әдісі
- Оқушылар өздеріне берілген 8 сөздің ішінен, өздерінің бүгінгі сабақтағы жағдайын сипаттайтындай 1 сөзді таңдап айту.
• Үйрендім, Қуаныш, Түсіндім, Қанағаттану, Алаңдау, Білдім, Сенімділік, Сенімсіздік.
Үйге тапсырма: оқулықтағы 14 тақырып,тест жұмысы
|
Кері байланыс
стикер,
білім ағашы
|
Саралау –оқушылар-
ға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының
сақталуы
|
ТІМSS, PIZA тапсырмалары, деңгейлік тапсырмалар
|
Ашық журлан арқылы сабақтың өн бойында тапсырмаларды орындау деңгейін көрсететін критерийлер бойынша мысалы:
|
1.Компьютер алдында ақ халатпен отыру.
2.Мұғалімнің рұқсатымен компьютерді қосу.
3.Компьютер алдында отырғанда денені тік ұстап,монитормен адам арасындаға арақашықтықты сақтау.
4.Әр сарамандық жұмыстан кейін көзге жаттығу жасау
5.Жұмыс соңында компьютерді өшіру.
|