МАҚСАТЫ
|
Мұхтар Әуезовтің «Абай жолы» роман-эпопеясы - ғасырлық туынды екендігі жөнінде білім бере отырып роман-эпопеядағы Абай мен Құнанбай бейнесін салыстыру арқылы, өзіндік тұжырым, пікір жасау дағдыларына үйрету. Эстетикалық- философиялық ой дағдыларын дамыту.
|
ОҚЫТУ НӘТИЖЕСІ
|
Ақыл- ойларын, іскерлік белсендіктерін, шығармашылықтарын шыңдайды;
Бір-бірінің ойына пікірлерін еркін қоса алады;
Бір-бірімен қарым-қатынасы қалыптасады;
Бір-бірін тыңдай білуге үйренеді, бағалай алады;
Топтасуды үйренеді, мағынаны ашуда бірлесе жұмыс атқаруға дағдыланады, білімін кеңейтеді.
|
ТҮЙІНДІ ИДЕЯСЫ
|
«Абай жолы» - халық жолы...» пікірін сабақ барысында ашу.
|
ӘДІС-ТӘСІЛДЕР
|
АКТ пайдалану, «Кластер» әдісі, сын тұрғысынан ойлау, жұптық, топтық жұмыстар, диалог, анықтау, талдау, ауызша баяндау.
|
КЕЗЕҢДЕРІ
|
|
ОҚУШЫ ӘРЕКЕТІ
|
РЕСУРСТАР
|
Ұйымдастыру кезеңі
(2 минут)
|
Амандасу
«Мен өмірді сүйемін, себебі..........» деген аяқталмаған сөйлемді аяқтауға нұсқау бере отырып, топқа ынтымақтастық қарым-қатынас орнатуға ықпал етеді, топтарға бөледі.
|
Оқушылар «Мен өмірді сүйемін, себебі мен білмейтін ғажайыбы көп...» деген сияқты сөйлемді аяқтау арқылы топта жағымды қарым-қатынас орната отырып, қағаз қиындылары арқылы топқа бөлінеді.
|
|
Үй тапсырмасы
(5 минут)
|
Мұхтар Әуезовтің «Абай жолы» роман-эпопеясы бойынша үй тапсырмасын сұрайды.
|
Оқушылар бір-бірінің тапсырмалары бойынша пікір айтады, бағалайды.
|
Мұхтар Әуезовтің «Абай жолы» роман-эпопеясы
|
Мағынаны тану
(15 минут)
|
«Мұхтар Әуезовтің роман-эпопеясы» бейнефильмінен үзінді көрсетеді. Диалог әдісі бойынша видеофильм айналасында сұрақтар қояды. Мұхтар Әуезовтің «Абай жолы» роман-эпопеясы - ғасырлық туынды екендігін түсіндіреді.
|
Қарайды, талдайды, сұрақтар қоюы мүмкін. Жауап беру арқылы диалогқа түседі.
|
«Мұхтар Әуезов» бейнефильмі, интерактивті тақта, Мұхтар Әуезовтің «Абай жолы» роман-эпопеясы, суреттер, слайдтар
|
Топтық жұмыс
(10 минут)
|
Топтарға тапсырма береді.
|
1-топ- Абай бейнесі, 2-топ- Құнанбай бейнесі, 3-топ- Даттаушылар, 4-топ- Жақтаушылар болып тапсырманы орындайды.
Топтар жұмыстарын қорғайды.
|
«Абай жолы» эпопеясы, постер, маркерлер
|
Сергіту сәті
(3 минут)
|
Сергіту сәтін ұйымдастырады.
«Бинго» ойыны.
|
Сергіту сәтіне қатысып, көңіл-күйлері көтеріледі.
|
Кеспе қағаздар
|
Рефлексия
(10 минут)
|
«Соңғы сөзді мен айтамын» сабақты қорытындылау. Кері байланысқа арналған стикерлер таратады.
|
Оқушылар бүгінгі тақырып бойынша алған білімдерін қорытып, соңғы түйіндерін айтады. Стикерге сабақтан алған әсерлерін жазады және «Сабақтан алған әсерім» қабырға газетіне жапсырады.
|
Стикерлер, қабырға газеті
|
Топтастыру
|
Абай мен Құнанбай образдары бойынша алған білімдерін «Кластер» әдісі арқылы топтастыруға тапсырма береді.
|
Оқушылар Абай мен Құнанбайдың бойындағы қасиеттерін топтастыру арқылы бүгінгі сабақта алған білімдерін қорытындылайды.
|
|
Бағалау
|
Бүгінгі сабақ бойынша бір-бірін бағалауды ұсынады.
|
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша топтар бірін-бірі бағалайды
|
|
Сабақты қорытындылау
|
Үйге тапсырма беру: «Идеал тапсырма» әдісі: Әр оқушы өзі орындайтын үй тапсырмасын өзі таңдайды. Абай мен Құнанбайға мінездеме жазып келу және ғаламтордан қосымша мәліметтер іздестіру тапсырылады.
|