Қазақ тілі мен әдебиет пәндерінің жартыжылдық бақылау
жұмыстарының нәтижелері.
Білімді меңгеру - тек қана оқу материалын,грамматикалық заңдылықтарды есте
сақтау арқылы емес,оны оқушылардың өзі логикалық талдау жасай отырып,орынды
пайдалану арқылы жүзеге асады.
. Бағдарлама бойынша сағат сандары түгелімен орындалды,үлгермеген оқушы жоқ.
І жарты жылдықта нашар оқитын оқушылармен қосымша жұмыс өткізіп,білімін
жақсаруға жағдай жасадым.
Бүгінгі сабақтарға қойылатын талаптар: оқушының құзырлығын,іздендіруін,білімін өз
беттерімен алуды қамтамасыз етуге жағдай тугызу,сондықтан сабақ барасында жаңа
технологияны кең қолданамын. Қазақ тілі пәнінен І жартыжылдықта екі бақылау
жұмысы, бір мазмұнда,бір диктант өтті. Бақылау жұмысының мазмұны стандартқа сай
құрастырылған.
Қазақ тілі пәнінен тоқсанда әр сыныпта екі бақылау жұмысы ,мазмұндама,бір диктант
өтті.
Нәтижелері:
5 «б» сыныбында 12 оқушы оқиды. Бақылау жұмысын 10 оқушы жазған. Бақылау
жұмысының
мақсаты:жартыжылдық
оқу
барасында
алған
білім-біліктерін
тексеру.Нәтижелері: үлгерімі-100%,сапасы-80%.
6«б» сыныбында 14 оқушы оқиды. Бақылау жұмысын 13 оқушы жазды.Үлгерімі-
100,сапасы-92,3.Жалпы сынып оқушылары сабақ барысында белсенді, берілген
тапсырмаларды жылдам әрі дұрыс орындайды.
7
»б»-12 оқушы. Жазғаны -8 оқушы.Сынып оқушылар өте жауапты, берілген
тапсырмаларды тез, жауапкершілікпен орындайды.Сабаққа ынтамен қатысып, айтқанды
тез ұғып алатыңдар қатарында Калайчиди В, Логинова Л. Үлгерімі-100, сапасы-
63%.Нагорняк С,Русаков М кейбір грамматикалық тапсырмаларды орындамады, өйткені
ережелерді жаттамайды.
8 «б»-8 оқушы, жазғаны-7.Үлгерім-100, сапасы-71%
Сынып оқушылары сабақ барысында өте белсенді, өз ойларын,пікірін жеткізе алады.
Ерекше тілге бейімділігін байқатқан оқушылар-Елубаева Ү,Ермак Л.
9»б» сыныбында 9 оқушы бар.Олар дарынды,зерек,қазақ тілінде өз ойларын
айтады,берілген тапсырмаларды тез орындайды. Бақылау жұмысын 9 оқушы
жазды.Үлгерімі-100, сапасы-89%.
Жалпы бақылау жұмыстарының үлгерімі - 100%, білім сапасын көрсеткіші-61,5%.
Қазақ әдебиетінен үлгерімі -100%,білім сапасы-100%
Өз сабағымда «PISA», «Жеке тұлғаға бағытталған әдістеме», «Деңгейлеп оқыту
технологиясы»,
«
Сыни
тұрғысынан
ойлау»
технологияларын,презентацияларды,электрондық оқулықтарды қолданамын.
Байтасова С.К.
Қазақ тілі мен әдебиетінің І жартыжылдықтың қорытындысы
Оқу бағдарламаның басты жаңалығы-негізгі мектепте меңгерлетін тілдік біліктердің 2
деңгейге жіктеліп берілуінде.Білім деңгейлерін ішкі кезеңдерге бөлу білім беруді дара
тұлғаға бағдарлау ұстанымына сай іске асады.
Бір деңгейдің алғашқы сатысында білім мазмұнын игере алмаса,келесі сатыда тиісті
мазмұнды меңгеруге мүмкіндік алады.
«Қазақ тілі» пәнінің базалық білім мазмұнын анықтауға түрлі тілдік қарым-қатынастың
ауқымында пайда болатын жағдаяттар,жағдаятқа қатысушылар, заттар, оқиғалар, іс-
әрекеттер,мөтіндер негіз болады.
Оқу бағдарламасында білім берудің барлық деңгейлерінде «Қазақ тілі» пөнінің
мазмұндық желісі үш аяға бөлініп ұсынылған:
-әлеуметтік-тұрмыстық ая
-әлеуметтік-мәдени ая
-оқу-еңбек аясы.
Әрбір аяда қамтылған тақырыптар бірте-бірте күрделенеді.
Нәтижелері:
5а-100% 5б-77%
6а-100%
6б-100%
7а-100% 7б-83 %
8а-100 % 8б-100%
9а-100 % 9б-100%
қазақ әдебиетінен:
5а-100% 5б-100%
6а-92% 6б-77%
7а-100% 7б-100%
8а-100% 8б-100%
9а-100% 9б-100%
Бастауыш сыныптарының үлгерімі -100%, білім сапасы – 100%
Қазақ тілі пәні жаңа стандарт бойынша аптасына 4 сағат,қазақ әдебиеті – 1сағат
оқытылады. Жоспар бойынша сыныптарда барлық сағат саны өткізілді.
Барлық
грамматикалық,лексикалық
тақырыптар
қамтылып,
талаптары
орындалды.Қазақ тілі пәні бойынша үлгерімі көрсеткіші – 100%,білім сапасы-
82,5%.Оқушылардың білім сапасын арттыру үшін 4-6 сыныптарында сөздік
диктанты,буын диктанты,терме диктанты өткізілді.
Білім
мазмұнын
толық
меңгермеген
оқушыларымен
карточкамен
жұмыс
жасалды,көшіріп жазу,тест сияқты қосымша жұмыстар жүргізілді.