Тәжірибиелік сабақтың әдістемелік нұсқауы



жүктеу 499,09 Kb.
бет1/2
Дата22.05.2018
өлшемі499,09 Kb.
#15759
  1   2

С.Ж.АСФЕНДИЯРОВ АТЫНДАҒЫ

ҚАЗАҚ ҰЛТТЫҚ МЕДИЦИНА УНИВЕРСИТЕТІ




КАЗАХСКИЙ НАЦИОНАЛЬНЫЙ МЕДИЦИНСКИЙ УНИВЕРСИТЕТ ИМЕНИ С.Д.АСФЕНДИЯРОВА

КОММУНАЛДЫҚ ГИГИЕНА ЖӘНЕ БАЛАЛАР МЕН ЖАСӨСПІРІМДЕР ГИГИЕНАСЫ КАФЕДРАСЫ ЕҢБЕК ГИГИЕНА КУРСЫМЕН

ТӘЖІРИБЕЛІК САБАҚТЫҢ ӘДІСТЕМЕЛІК НҰСҚАУЫ




1.4 Тәжірибелік сабақтың әдістемелік нұсқауы

Элективтік цикл бойынша «Балалар мен жасөспірімдердің денсаулық жағдайына техникалық оқу құралдарының тигізетін әсері »



Мамандығы: 051102 «Қоғамдық денсаулық сақтау »

Курс: 3 Семестр: V - VI

Тәжірибелік сабақ: 30 сағат

Мемлекеттік тілде құрастырған

Доцент Уважанова А.С



Алматы, 2011
Коммуналдық гигиена және балалар мен жасөспірімдер гигиенасы кафедрасы еңбек гигиена курсының мәжілісінде қаралды және бекітілді

«___»________________ 2011 ж. Хаттама № _________

Кафедра меңгерушісі,

м.ғ.д., профессор ________________________________________ Неменко Б.А.



1.Тақырып №1: Оқу үрдісінде ТОҚ – ның қолданылуы.

2.Мақсаты: “Техникалық оқу құралдары”түсінігімен,ТОҚ түрлерімен, оқу үрдісін ұйымдастыруда ТОҚ – тың рөлімен, балалар мен жасөспірімдердің денсаулық жағдайына әсер ететін негізгі факторлармен танысу.

3.Оқыту міндеттері:

Студент білуі тиіс:

  • Балаларға арналған оқыту мекемелерінде ТОҚ қолданылуының заманауи қағидалары;

  • ТОҚ тәжірибелік қолданылуы;

Студент орындау қажет:

  • ТОҚ қолдану кезінде оқу үрдісінің ұйымдастырылуын бағалау;

  • ТОҚ қолданылуын қадағалауды бақылауда нормативтік құжаттарды қолдану;

  • ТОҚ қолданылатын оқу үрдісін оптимизациялау бойынша ұсыныстар беру.

4.Тақырыптың негізгі сұрақтары:

1. Қазіргі кездегі ақпараттық технологиялар.

2. “Техникалық оқу құралдары”түсінігі.ТОҚ түрлері.

3. Оқу үрдісін ұйымдастыруда ТОҚ – тың маңызы мен рөлі.


5.Оқу және оқыту тәсілдері:

- тақырып бойынша қосымшалармен нормативтік құжаттармен жұмыс;

- бақылау сұрақтары бойынша ауызша сұрау;

- жағдайлық есептерді шешу,талқылау және қорытынды;

- тақырып бойынша жазбаша тестілеу.

6. ҰСЫНЫЛАТЫН ӘДЕБИЕТ

Негізгі:

1. Учебник Б.А.Неменко, Г.К.Оспанова «Гигиена детей и подростков», Алматы, 2007г.

118-138 бет

2.Кучма В.Р. Гигиена детей и подростков., М.,Медицина., 2003 г.

3.Кучма В.Р. Гигиена детей и подростков: Учебник для высших медицинских учебных заведений. – М., 2008. 150-178 бет.

4.Гигиена детей и подростков: руководство к практическим занятиям: учебное пособие/под ред. Проф. В.Р.Кучмы – М.: ГЭОТАР-Медиа, 2010. 163-186 бет.

.

Қосымша:

1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 февраля 2004 года № 178 «Об утверждении форм актов, протоколов, постановлений, предписаний и Правил составления и выдачи актов должностных лиц, осуществляющих государственный санитарно-эпидемиологический надзор» (с изменениями и дополнениями по состоянию на 18.10.2006 г.)

2. СНиП РК 3.02.25.2004 Общеобразовательные учреждения, Астана., 2005 г.

3. СНиП РК 3.02 –24-2004, Дошкольные учреждения, Астана 2005.

4. СанПиН «Санитарно-эпидемиологические требования к условиям и эксплуатации организации начального профессионального , среднего профессионального и высшего профессионального образования» утвержденные приказом МЗ РК № 593 от 03.08.2010 года.

5.СанЕмН № 2.01.015.03ж.«Жалпы білім беретін және интернаттық ұйымдардың құрылымына,оларды ұстауға және оқыту жағдайларына қойылатын санитарлық – эпидемиологиялық талаптар».

6. «Дербес компьютерлерге, бейнетерминалдарға және олармен жұмыс істеуге қойылатын талаптар» СанЕмН № 631 бұйрық 18 тамыз 2004ж.

7. СанПиН «Санитарно-эпидемиологические требования к устройству, содержанию и организации дошкольных организаций».

8. СанПиН «Санитарно-эпидемиологические требования к устройству, содержанию и организации работы детских оздоровительных организаций» от 25.06.2003., Астана 2003 г.

9. Санитарные правила “Санитарно – эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации дошкольных организаций образования ” утвержденные приказом МЗ РК № 13 от 13 января 2010 года.

10. Учебник «Гигиена детей и подростков». Под ред. Кардашенко В.Н. , М., 1986.

11.Руководство к лабораторным занятиям по гигиене детей и подростков. Под ред. Кардашенко В.Н., М., 1983.

12. Гигиена детей и подростков. Руководство для санитарных врачей. Под ред. Сердюковской Г.Н. и Сухарева А.Г., М., 1986.

13. ҚР 4.12.02ж. «Халықтың санитарлық – эпидемиологиялық салауаттылығы туралы» заң

7.Бақылау тәсілі . ( тақырып бойынша ауызша сұрау)



1. ТОҚ қолдана отыра жүргізілетін оқу сабақтарына қойылатын талаптар.

2. Диафильмдер мен диапозитивтерді қолдану тәртібі.

3. Кинофильмдерді қолдану тәртібі.

4. Телебағдарламаларды қолдану тәртібі.



Жағдайлық есептер. Студенттердің білімін тест сұрақтары арқылы бағалау.

8.Сабақ хронометражы:



  1. Ұйымдастыру бөлімі...................................................................................................... 5 мин.

2. Студенттердің бастапқы білім деңгейін бағала.........................................................15 мин.

  1. Студенттердің оқытушымен бірге жүргізетін жұмыстары: сабақтың тақырыбын талдау, СӨЖ нәтижесін талқылау.............................................................................................70мин

- тақырып бойынша нормативтік құжаттармен, қосымшалармен жұмыс істеу;

- ауызша сұрау;

- жағдайлық есептер шығару, талқылау, қорытындылау;

- тақырып бойынша жазбаша тестілеу;



  1. Қорытынды білім деңгейін бақылау..............................................................................30мин

  2. Жалпы білім деңгейін бағалау..........................................................................................5мин

  3. Тапсырмаларды орындау .................................................................................................25 мин

Барлығы: ……………………………………………………………………………….......150 мин

  1. Тақырып №2 Балалардың оқыту мекемелерінде ТОҚ қолданылуына медициналық бақылау жүргізу жүйесі.



Мақсаты. Балалардың оқыту мекемелерінде ТОҚ қолданылуына медициналық бақылау жүргізу жүйесімен таныстыру. .

3. Оқыту міндеттері:

. Студент білүі қажет:



  • Балалар мен жасөспірімдердің оқыту жүйесінде ТОҚ қолдануымен медициналық бақылау жүйесінде медицина қызметкерлердің ролі.

Студент орындауы қажет:

- Балалардың оқыту мекемелерінде ТОҚ қолданумен жүргізілетін оқу үрдісін бақылау жұмыстарын жүргізетін медицина қызметкерлерінің іс әрекетін бағалап, оларға ұсыныс беру.

4. Тақырып бойынша негізгі сұрақтары:

  1. ТОҚ қолданумен жүргізілетін оқу үрдісіне бақылау жүргізетін медицина қызметкерлерінің міндеттері мен жұмысының мазмұны.

  2. ТОҚ қолданумен жүргізілетін оқу үрдісіндегі педагогтардың іс әрекетінің алдын алу бағыты.

5. Сабақ жүргізу әдістемесі.

- Тақырыпқа байланысты қосымша және нормативтік құжаттармен жұмыс істеу;

- Бақылау сұрақтары бойынша ауызша сұрау, талқылау және қорытындылау;

- Тақырыпқа байланысты жазбаша тесттік бақылау.

6.Әдибиет:

Негізгі:

1. Учебник Б.А.Неменко, Г.К.Оспанова «Гигиена детей и подростков», Алматы, 2007г. 118-138 бет



  1. Кучма В.Р. Гигиена детей и подростков., М.,Медицина., 2003 г. 142-156 бет

  2. Кучма В.Р. Гигиена детей и подростков: Учебник для высших медицинских учебных заведений. – М., 2008. 150-178 бет.

4.Гигиена детей и подростков: руководство к практическим занятиям: учебное пособие/под ред. Проф. В.Р.Кучмы – М.: ГЭОТАР-Медиа, 2010. 163-186 бет.

Қосымша:

1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 февраля 2004 года № 178 «Об утверждении форм актов, протоколов, постановлений, предписаний и Правил составления и выдачи актов должностных лиц, осуществляющих государственный санитарно-эпидемиологический надзор» (с изменениями и дополнениями по состоянию на 18.10.2006 г.)

2. СНиП РК 3.02.25.2004 Общеобразовательные учреждения, Астана., 2005 г.

3. СНиП РК 3.02 –24-2004, Дошкольные учреждения, Астана 2005.

4. . СанПиН «Санитарно-эпидемиологические требования к условиям и эксплуатации организации начального профессионального , среднего профессионального и высшего профессионального образования» утвержденные приказом МЗ РК № 593 от 03.08.2010 года.

5.СанЕмН №834 25.10.10ж.«Жалпы білім беретін және интернаттық ұйымдардың құрылымына,оларды ұстауға және оқыту жағдайларына қойылатын санитарлық – эпидемиологиялық талаптар».

6. «Дербес компьютерлерге, бейнетерминалдарға және олармен жұмыс істеуге қойылатын талаптар» СанЕмН № 767 28.09.10ж.

7. СанПиН «Санитарно-эпидемиологические требования к устройству, содержанию и организации дошкольных организаций».

8. СанПиН «Санитарно-эпидемиологические требования к устройству, содержанию и организации работы детских оздоровительных организаций» МЗ РК №593 3.09. 2010года.

9. Санитарные правила « Санитарно- эпидемиологические требованию к содержанию и эксплуатации дошкольных организаций образования» утвержденные приказом МЗ РК №13 от 13 января 2010 года.

10. Учебник «Гигиена детей и подростков». Под ред. Кардашенко В.Н. , М., 1986.

11.Руководство к лабораторным занятиям по гигиене детей и подростков. Под ред. Кардашенко В.Н., М., 1983.

12. Гигиена детей и подростков. Руководство для санитарных врачей. Под ред. Сердюковской Г.Н. и Сухарева А.Г., М., 1986.

13. ҚР 4.12.02ж. «Халықтың санитарлық – эпидемиологиялық салауаттылығы туралы» заң
7.Бақылау тәсілі. ( тақырып бойынша ауызша сұрау)

1. Мектепке дейінгі ұйымдарда қолданылатын ТОҚ – на медициналық бақылау жүргізу жүйесі.

2 Жалпы білім беру мектептерінде қолданылатын ТОҚ – на медициналық бақылау жүргізу жүйесі.

3. Орта білім беру орындарында қолданылатын ТОҚ – на медициналық бақылау жүргізу жүйесі

4. Жоғарғы оқу орнындарында қолданылатын ТОҚ – на медициналық бақылау жүргізу жүйесі

Студенттердің білімін тест сұрақтары арқылы бағалау.

8.Сабақ хронометражы:

1 Ұйымдастыру бөлімі...................................................................................................... 5 мин.

2. Студенттердің бастапқы білім деңгейін бағалау.........................................................15 мин.

3. Студенттердің оқытушымен бірге жүргізетін жұмыстары: сабақтың тақырыбын талдау, СӨЖ нәтижесін талқылау..................................................................................................70мин

- тақырып бойынша нормативтік құжаттармен, қосысшалармен жұмыс істеу;

- ауызша сұрау;

- жағдайлық есептер шығару, талқылау, қорытындылау;

- тақырып бойынша жазбаша тестілеу;



  1. Қорытынды білім деңгейін бақылау..............................................................................30мин

  2. Жалпы білім деңгейін бағалау..........................................................................................5мин

  3. Тапсырмаларды орындау .................................................................................................25 мин

Барлығы: …………………………………………………………………........……………........150 мин

3.Тақырып: №3 ТОҚ қолдану кезінде бала ағзасына әсер ететін негізгі физикалық факторлары.

2.Мақсаты. ТОҚ қолдану кезінде бала ағзасына әсер ететін негізгі физикалық факторларымен, нормалау принциптерімен таныстыру.

3. Оқыту міндеттері:

. Студент білүі қажет:



  • ТОҚ тың әр түрін қолдану кезінде балалар мен жасөспірімдердің денсаулығына әсер ететін физикалық факторлары;

  • ТОҚ қолдану тәртібі мен зиянды физикалық факторлардың нормалау принциптері .

Студент орындауы қажет:

- ТОҚ тың әр түрін қолдану кезінде балалар мен жасөспірімдердің денсаулығына әсер ететін физикалық факторларын бағалау ;

4. Тақырыптың негізгі сұрақтары:

1. ТОҚ -ын қолдану кезінде бала ағзасына әсер ететін физикалық факторлары .

2. Олардың жіктелуі және денсаулыққа тигізетін әсері.

3. ТОҚ - электромагниттік өріс көзі ретінде.


5. Білім берудің және оқытудың әдістері

- Тақырыпқа байланысты қосымша мен нормативтік құжаттар мен жұмыс істеу;

- Бақылау сұрақтары бойынша ауызша сұрау;

- Жағдайлық есептерді шығару, талқылау мен қорытындылау.

- Тақырыпқа байланысты жазбаша тесттілеу.

6.Әдибиет:

Негізгі:

1. Учебник Б.А.Неменко, Г.К.Оспанова «Гигиена детей и подростков», Алматы, 2007г. 118-138 бет



  1. Кучма В.Р. Гигиена детей и подростков., М.,Медицина., 2003 г. 142-156 бет

  2. Кучма В.Р. Гигиена детей и подростков: Учебник для высших медицинских учебных заведений. – М., 2008. 150-178 бет.

4.Гигиена детей и подростков: руководство к практическим занятиям: учебное пособие/под ред. Проф. В.Р.Кучмы – М.: ГЭОТАР-Медиа, 2010. 163-186 бет.
Қосымша:

1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 февраля 2004 года № 178 «Об утверждении форм актов, протоколов, постановлений, предписаний и Правил составления и выдачи актов должностных лиц, осуществляющих государственный санитарно-эпидемиологический надзор» (с изменениями и дополнениями по состоянию на 18.10.2006 г.)

2. СНиП РК 3.02.25.2004 Общеобразовательные учреждения, Астана., 2005 г.

3. СНиП РК 3.02 –24-2004, Дошкольные учреждения, Астана 2005.

4.СанЕмН № 2.01.015.03ж.«Жалпы білім беретін және интернаттық ұйымдардың құрылымына,оларды ұстауға және оқыту жағдайларына қойылатын санитарлық – эпидемиологиялық талаптар».

5. «Дербес компьютерлерге, бейнетерминалдарға және олармен жұмыс істеуге қойылатын талаптар» СанЕмН № 631 бұйрық 18 тамыз 2004ж.

6. СанПиН «Санитарно-эпидемиологические требования к условиям и эксплуатации организации начального профессионального , среднего профессионального и высшего профессионального образования» утвержденные приказом МЗ РК № 593 от 03.08.2010 года.

7. СанПиН «Санитарно-эпидемиологические требования к устройству, содержанию и организации дошкольных организаций».

8. СанПиН «Санитарно-эпидемиологические требования к устройству, содержанию и организации работы детских оздоровительных организаций» от 25.06.2003., Астана 2003 г.

9. Санитарные правила “Санитарно – эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации дошкольных организаций образования ” утвержденные приказом МЗ РК № 13 от 13 января 2010 года.

10. Учебник «Гигиена детей и подростков». Под ред. Кардашенко В.Н. , М., 1986.

11.Руководство к лабораторным занятиям по гигиене детей и подростков. Под ред. Кардашенко В.Н., М., 1983.

12. Гигиена детей и подростков. Руководство для санитарных врачей. Под ред. Сердюковской Г.Н. и Сухарева А.Г., М., 1986.

13. ҚР 4.12.02ж. «Халықтың санитарлық – эпидемиологиялық салауаттылығы туралы» заң
7.Бақылау тәсілі : ( тақырып бойынша ауызша сұрау)

1. Электромагниттік өріс . Жалпы мәліметтер (өлшеу бірлігі, физикалық сипаттамасы).

2. Электромагниттік өрістің ағзаға тигізетін биологиялық әсері: жылу эффекті, спецификалық әсері, созылмалы бұзылыстары.

3. Электромагниттік өрістің шекті рұқсат етілген деңгейі, оны нормалау принциптері.

Жағдайлық есептер. Студенттердің білімін тест сұрақтары арқылы бағалау.

8.Сабақ хронометражы:


1 Ұйымдастыру бөлімі...................................................................................................... 5 мин.

2. Студенттердің бастапқы білім деңгейін бағалау.........................................................15 мин.

3. Студенттердің оқытушымен бірге жүргізетін жұмыстары: сабақтың тақырыбын талдау, СӨЖ нәтижесін талқылау..................................................................................................70мин

- тақырып бойынша нормативтік құжаттармен, қосысшалармен жұмыс істеу;

- ауызша сұрау;

- жағдайлық есептер шығару, талқылау, қорытындылау;

- тақырып бойынша жазбаша тестілеу;


  1. Қорытынды білім деңгейін бақылау..............................................................................30мин

  2. Жалпы білім деңгейін бағалау.........................................................................................25мин

  3. Тапсырмаларды орындау .................................................................................................5 мин

Барлығы: …………………………………………………………………........……………........150 мин

4.Тақырып: №4 ТОҚ қолдану кезінде бала ағзасына әсер ететін негізгі химиялық факторлары.

2.Мақсаты. ТОҚ қолдану кезінде бала ағзасына әсер ететін негізгі химиялық факторларымен, нормалау принциптерімен таныстыру.

3. Оқыту міндеттері:

. Студент білүі қажет:



  • ТОҚ тың әр түрін қолдану кезінде балалар мен жасөспірімдердің денсаулығына әсер ететін химиялық факторлары;

  • ТОҚ қолдану тәртібі мен зиянды химиялық факторлардың нормалау принциптері .

Студент орындауы қажет:

- ТОҚ тың әр түрін қолдану кезінде балалар мен жасөспірімдердің денсаулығына әсер ететін химиялық факторларын бағалау ;


4. Тақырыптың негізгі сұрақтары:

1. ТОҚ ты қолдану кезінде бала ағзасына әсер ететін химиялық факторлары .

2. Олардың жіктелуі және денсаулыққа тигізетін әсері.

3. ТОҚ - электромагниттік өріс көзі ретінде.



5. Білім берудің және оқытудың әдістері

- Тақырыпқа байланысты қосымша мен нормативтік құжаттар мен жұмыс істеу;

- Бақылау сұрақтары бойынша ауызша сұрау;

- Жағдайлық есептерді шығару, талқылау мен қорытындылау.

- Тақырыпқа байланысты жазбаша тесттілеу.

6.Әдебиет:

Негізгі:

1. Учебник Б.А.Неменко, Г.К.Оспанова «Гигиена детей и подростков», Алматы, 2007г. 118-138 бет



  1. Кучма В.Р. Гигиена детей и подростков., М.,Медицина., 2003 г. 142-156 бет

  2. Кучма В.Р. Гигиена детей и подростков: Учебник для высших медицинских учебных заведений. – М., 2008. 150-178 бет.

4.Гигиена детей и подростков: руководство к практическим занятиям: учебное пособие/под ред. Проф. В.Р.Кучмы – М.: ГЭОТАР-Медиа, 2010. 163-186 бет.
Қосымша:

1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 февраля 2004 года № 178 «Об утверждении форм актов, протоколов, постановлений, предписаний и Правил составления и выдачи актов должностных лиц, осуществляющих государственный санитарно-эпидемиологический надзор» (с изменениями и дополнениями по состоянию на 18.10.2006 г.)

2. СНиП РК 3.02.25.2004 Общеобразовательные учреждения, Астана., 2005 г.

3. СНиП РК 3.02 –24-2004, Дошкольные учреждения, Астана 2005.

4.СанЕмН № 2.01.015.03ж.«Жалпы білім беретін және интернаттық ұйымдардың құрылымына,оларды ұстауға және оқыту жағдайларына қойылатын санитарлық – эпидемиологиялық талаптар».

5. «Дербес компьютерлерге, бейнетерминалдарға және олармен жұмыс істеуге қойылатын талаптар» СанЕмН № 631 бұйрық 18 тамыз 2004ж.

6. СанПиН «Санитарно-эпидемиологические требования к условиям и эксплуатации организации начального профессионального , среднего профессионального и высшего профессионального образования» утвержденные приказом МЗ РК № 593 от 03.08.2010 года.

7. СанПиН «Санитарно-эпидемиологические требования к устройству, содержанию и организации дошкольных организаций».

8. СанПиН «Санитарно-эпидемиологические требования к устройству, содержанию и организации работы детских оздоровительных организаций» от 25.06.2003., Астана 2003 г.

9. Санитарные правила “Санитарно – эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации дошкольных организаций образования ” утвержденные приказом МЗ РК № 13 от 13 января 2010 года.

10. Учебник «Гигиена детей и подростков». Под ред. Кардашенко В.Н. , М., 1986.

11.Руководство к лабораторным занятиям по гигиене детей и подростков. Под ред. Кардашенко В.Н., М., 1983.

12. Гигиена детей и подростков. Руководство для санитарных врачей. Под ред. Сердюковской Г.Н. и Сухарева А.Г., М., 1986.

13. ҚР 4.12.02ж. «Халықтың санитарлық – эпидемиологиялық салауаттылығы туралы» заң
7.Бақылау тәсілі : ( тақырып бойынша ауызша сұрау)

1. ТОҚ қолдану кезінде бала ағзасына әсер ететін химиялық факторлардың шекті рұқсат етілген деңгейі. Нормалау принциптері.

2. ДК бөлмелеріндегі ауа ластану деңгейін гигиеналық бағалау және аспаптық өлшемдер арқылы бақылау.

3. ТОҚ кабинеттерінде ауаның химиялық ластануының алдын алу шаралары.

.Студенттердің білімін тест сұрақтары арқылы бағалау.

8.Сабақ хронометражы:


1 Ұйымдастыру бөлімі...................................................................................................... 5 мин.

2. Студенттердің бастапқы білім деңгейін бағалау.........................................................15 мин.

3. Студенттердің оқытушымен бірге жүргізетін жұмыстары: сабақтың тақырыбын талдау, СӨЖ нәтижесін талқылау..................................................................................................70мин

- тақырып бойынша нормативтік құжаттармен, қосысшалармен жұмыс істеу;

- ауызша сұрау;

- жағдайлық есептер шығару, талқылау, қорытындылау;

- тақырып бойынша жазбаша тестілеу;

4.Қорытынды білім деңгейін бақылау..............................................................................30мин

5.Жалпы білім деңгейін бағалау.........................................................................................25мин


  1. Тапсырмаларды орындау .................................................................................................5 мин

Барлығы: …………………………………………………………………........……………........150 мин

4.Тақырып: №5 ВДТ ның визуалды параметрлері және оның балалар мен жасөспірімдердің денсаулығына тигізетін әсері.

2.Мақсаты.ВДТ ның визуалды параметрлерімен, олардың нормалау принциптерімен және бала ағзасына тигізетін әсерімен таныстыру

3. Оқыту міндеттері:

. Студент білүі қажет:

-ВДТ- ның визуалды параметрлері,олардың жіктелуі және көру мүшесіне әсерін;

-ВДТ -ның визуалды параметрлерінің нормалау принциптерін;



Студент орындауы қажет:

- ВДТ -ның визуалды параметрлерін бағалау және оларды оптимизациялау шараларын ұсыну;


4. Тақырыптың негізгі сұрақтары:

1. ВДТ -ның визуалды параметрлері туралы түсінік.

2. ВДТ –ның негізгі визуалды параметрлерінің жіктелуі және олардың маңызы;

3. ВДТ -ның визуалды параметрлерінің балалар мен жасөспірімдердің көру анализаторына тигізетін әсері.



5. Білім берудің және оқытудың әдістері

- Тақырыпқа байланысты қосымша мен нормативтік құжаттар мен жұмыс істеу;

- Бақылау сұрақтары бойынша ауызша сұрау;

- Жағдайлық есептерді шығару, талқылау мен қорытындылау.

- Тақырыпқа байланысты жазбаша тесттілеу.

6.Әдебиет:

Негізгі:

1. Учебник Б.А.Неменко, Г.К.Оспанова «Гигиена детей и подростков», Алматы, 2007г. 118-138 бет



  1. Кучма В.Р. Гигиена детей и подростков., М.,Медицина., 2003 г. 142-156 бет

  2. Кучма В.Р. Гигиена детей и подростков: Учебник для высших медицинских учебных заведений. – М., 2008. 150-178 бет.

4.Гигиена детей и подростков: руководство к практическим занятиям: учебное пособие/под ред. Проф. В.Р.Кучмы – М.: ГЭОТАР-Медиа, 2010. 163-186 бет.
Қосымша:

1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 февраля 2004 года № 178 «Об утверждении форм актов, протоколов, постановлений, предписаний и Правил составления и выдачи актов должностных лиц, осуществляющих государственный санитарно-эпидемиологический надзор» (с изменениями и дополнениями по состоянию на 18.10.2006 г.)

2. СНиП РК 3.02.25.2004 Общеобразовательные учреждения, Астана., 2005 г.

3. СНиП РК 3.02 –24-2004, Дошкольные учреждения, Астана 2005.

4.СанЕмН № 2.01.015.03ж.«Жалпы білім беретін және интернаттық ұйымдардың құрылымына,оларды ұстауға және оқыту жағдайларына қойылатын санитарлық – эпидемиологиялық талаптар».

5. «Дербес компьютерлерге, бейнетерминалдарға және олармен жұмыс істеуге қойылатын талаптар» СанЕмН № 631 бұйрық 18 тамыз 2004ж.

6. СанПиН «Санитарно-эпидемиологические требования к условиям и эксплуатации организации начального профессионального , среднего профессионального и высшего профессионального образования» утвержденные приказом МЗ РК № 593 от 03.08.2010 года.

7. СанПиН «Санитарно-эпидемиологические требования к устройству, содержанию и организации дошкольных организаций».

8. СанПиН «Санитарно-эпидемиологические требования к устройству, содержанию и организации работы детских оздоровительных организаций» от 25.06.2003., Астана 2003 г.

9. Санитарные правила “Санитарно – эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации дошкольных организаций образования ” утвержденные приказом МЗ РК № 13 от 13 января 2010 года.

10. Учебник «Гигиена детей и подростков». Под ред. Кардашенко В.Н. , М., 1986.

11.Руководство к лабораторным занятиям по гигиене детей и подростков. Под ред. Кардашенко В.Н., М., 1983.

12. Гигиена детей и подростков. Руководство для санитарных врачей. Под ред. Сердюковской Г.Н. и Сухарева А.Г., М., 1986.

13. ҚР 4.12.02ж. «Халықтың санитарлық – эпидемиологиялық салауаттылығы туралы» заң
7.Бақылау тәсілі : ( тақырып бойынша ауызша сұрау)

1. Ақпаратты көрсететін құрылымның визуалды параметрлері (ВДТ,экран),оларға қойылатын талаптар:


  • Экран жарықтығы;

  • Экран жарықтығының біркелкі еместігі;

  • Контрастылығы

  • Көріністің уақытша тұрақсыздығы;

  • Көрініс кеңістігінің тұрақсыздығы;

  • Экранның ауданы

  • Көріністің жаңартылуының жиілігі;

2. Визуалды параметрлерге бақылау жүргізудің тәртібі;

Студенттердің білімін тест сұрақтары арқылы бағалау.

8.Сабақ хронометражы:
1 Ұйымдастыру бөлімі...................................................................................................... 5 мин.

2. Студенттердің бастапқы білім деңгейін бағалау.........................................................15 мин.

3. Студенттердің оқытушымен бірге жүргізетін жұмыстары: сабақтың тақырыбын талдау, СӨЖ нәтижесін талқылау..................................................................................................70мин

- тақырып бойынша нормативтік құжаттармен, қосысшалармен жұмыс істеу;

- ауызша сұрау;

- жағдайлық есептер шығару, талқылау, қорытындылау;

- тақырып бойынша жазбаша тестілеу;

4.Қорытынды білім деңгейін бақылау..............................................................................30мин

5.Жалпы білім деңгейін бағалау.........................................................................................25мин


  1. Тапсырмаларды орындау .................................................................................................5 мин

Барлығы: …………………………………………………………………........……………........150 мин


жүктеу 499,09 Kb.

Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау