Сабақтың тақырыбы: Натурал сан және нөл Сабақтың түрі Жаңа тақырыпты меңгерту



жүктеу 371,88 Kb.
Дата13.02.2022
өлшемі371,88 Kb.
#35752
түріСабақ
1,09 5 класс


Сабақ жоспары

Қысқа мерзімді жоспар бөлімі:

5.1А Натурал сан және нөл

Мектеп: №28 МГ

Күні: 1.09.2021

Мұғалімнің аты-жөні: Сағидуллина А.Ж.

Сынып: 5 А

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы:

Натурал сан және нөл

Сабақтың түрі

Жаңа тақырыпты меңгерту

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

5.1.1.1 Натурал сандар жиыны ұғымын меңгеру

Сабақ мақсаттары

Оқушылар орындай алады:Натуралсандарң жазылуын,реқатарын 1. Натурал сандардың жазылуын, ретін, қатарын .

Бағалау критерийлері


Бағалау критерийлері

Оқушы төмендегі критерийлерді орындаса, оқу мақсатына

жетеді

Натурал сандардың қасиеттерін біледі;

Тақ және жұп сандарды ажырата алады





Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты лексика мен терминология :

Натурал сан, тақ сан, жұп сан.



Құндылықтарды дарыту


Қазіргі таңда елімізде, әлемде болып жатқан теңсіздіктерді талдап, оқушылардың адамгершілік қасиеттерін дамыту.

Пәнаралық байланыстар

-

Бастапқы білім

4 сынып материалдарын қайталау




Сабақ барысы

Сабақтыңкезеңдері







Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Сабақ ресурстары




Сабақтың басы

2 мин

6 мин


I кезең. Ұйымдастыру бөлімі.

Оқушылармен амандасу. Сабаққа дайындықтарын тексеру.

Сабақтың мақсатын қойып тақырыппен таныстыру.

Оқушылармен амандасу, танысу, оқушы қатысымына және сынып тазалығына назар аудару.

«Мен есімім?...» психологиялық ойынын өткізу.

Әр оқушы өз есімін және есімі қай әріптен басталып тұр сол әріптен келетін өз бойында бар бір жағымды қасиетін айту. Мысалы, Сарсен – сүйкімді, Мейіржан – мейірімді, Аяжан – ақылды, Дана – данышпан, т.с.с.



ІІ. Өткенді пысықтау топпен

Амалдарды орындау.

Бастауыш сыныптарда натурал сандарға амалдар («+», «-», «*», «/») қолдануды үйренгенсіңдер. Натурал сандарға амалдар қолдануды еске түсіріп, қайталайық.

Есептеңдер.

37 * 42 – 1461 = 1554 – 1461 = 93;

728 : (617 – 526) = 728 : 91 = 8;

1541 : 23 – 21 * 3 = 67 – 63 = 4;



  1. 900 : 15 + 640 : 16 = 60 + 40 = 100;

Таратпа қағаздар


Сабақтың ортасы


35 мин


Ой қозғау Есіңе түсір!

Дәптеріңе мысалдар келтір:

а) натурал сандарға;

ә) натурал сандарды қолдануға;

б) өлшем бірліктеріне

II кезең

Жаңа сабақты меңгерту

Жұппен жұмыс. Меңгеру

Қандай да бір нәрсені есептеу үшін 1,2,3,4 және т.б. сандар қолданылатыны белгілі. Санау үшін пайдаланылатын сандар натурал сандар деп аталады. 1 саны – ең кіші натурал сан.

Өсу ретімен жазылған 1,2,3,4,5,... натурал сандар натурал қатарды немесе натурал сандар қатарын құрайды. Өсу ретімен жазылған 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15,... натурал сандар натурал қатарды немесе натурал сандар қатарын құрайды.

1 – саны натурал қатардың ең кіші саны, ал ең үлкен сан болмайды.

0 натурал санына жатпайды.

    Сандар 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 белгілері арқылы жазылады.

    Натурал сандарды жазу үшін қолданылатын белгілер цифрлар деп аталады. Жұп, тақ цифрлар болып бөлінеді

Жұп сандар деп қандай сандарды айтамыз?

Жұп сандар дегеніміз 2-ге қалдықсыз бөлінетін сандар.

Жұп сандарға: 2, 4,6,8,10,12,14,16,18,20...... деген сандар жатады.

Тақ сандар деп қандай сандарды айтамыз?

Тақ сандар дегеніміз 2-ге қалдықпен бөлінетін сандар.

Тақ сандарға: 1,3,5,7,9,11,13,15,17,19,21.......

Әрбір натурал сан разрядтарға бөлінеді. Разрядтар оңнан солға қарай бірлік, ондық, жүздік және т.с.с. оқылады

    Санның жазылуындағы алғашқы үш разряд бір топқа біріктіріліп, бірліктер класы деп аталады. Бұл класс бірліктер, ондықтар, жүздіктерден тұрады.

   Төртінші, бесінші, алтыншы разрядтар мыңдықтар класын құрайды. Оған мың, он мың, жүз мыңдардың бірліктері кіреді.

    Кестеде көрсетілгендей, мыңдықтар класынан кейін миллиондар класы, одан кейін миллиардтар класы және т.б. жалғаса береді.

Есіңе сақта!

Цифр – бұл таңба. Олар: 0, 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9.

Цифрлар тек таңба болғандықтан, оларды «жұп» және «тақ» деген ұғымдарға бөлуге болмайды. Бірақ, цифрлардың көмегімен сандар жазылады.

Заттарды немесе ұғымдарды санау үшін қолданылатын сандарды натурал сандар деп атайды.

Егер натурал сандарды бірінен соң бірін жазса, онда натурал сандар қатары шығады. Оның шексіз екенін көрсету үшін, соңына көп нүкте қойылады:

1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, ...100, 101... 1000, 1001, ...

Егер натурал сандар қатарынан кез келген бірнеше сандарды ретімен жазсақ, онда ол натурал сандар қатарының кесіндісі болады.

8, 9, 10, 11, 12, 13 – бұл натурал сандар қатарының кесіндісі.

8, 9, 10, 12, 11, 13 – бұл натурал сандар қатарының кесіндісі емес, себебі сандар ретімен тұрған жоқ.

8, 9, 10, 12,13 – бұл натурал сандар қатарының кесіндісі емес, себебі 11 саны жоқ.

Натурал сандардың қасиеттері:

-натурал сандар қатары 1-ден басталады;

-натурал сандар қатарының әрбір келесі мүшесі алдыңғысынан 1-ге артық;

-натурал сандар қатары шексіз, себебі оның «ең соңғы мүшесі» деп саналған кез келген үлкен натурал санның өзіне бірлікті қосу арқылы келесі мүшесін алуға болады



Сыни тұрғыдан талдау (жұппен жұмыс)



Кері байланыс.

  1. тапсырма.

Берілген қатардағы натурал сандар қатарын көрсетіңіз:

1, 3, 5, 7…

0, 1, 2, 3…

1, 2, 3, 4…



Кему ретімен орналасқан сандарды көрсетіңіз:

155; 99; 74; 50; 33

15; 28; 61; 88; 129

297; 102; 5; 75; 20



2-тапсырма


а) сегіз жүз тоғыз;

б) бес мың екі жүз он бір;

в) жиырма екі миллион үш мың сегіз;

г) жиырма сегіз миллион он бес мың үш жүз екі;

д) бес жүз жеті миллион сексен мың;

е) бір миллиард тоғыз миллион тоғыз мың;

ж) төрт жүз жиырма үш миллиард үш жүз қырық миллион алты жүз мың тоғыз жүз сексен;

з) елу екі миллиард сегіз мың он екі;

и) жеті жүз жетпіс жеті миллиард алты жүз сегіз мың;

к) тоғыз миллиард елу бес мың.


3-тапсырма

Екі таңбалы 5 тақ сан жаз

Үш таңбалы 5 жұп сан жаз

Сергіту сәті.

Мен қазір тақ сан айтқанда бәріміз отырамыз, ал жұп сан айтқанда секіреміз

Логикалық сұрақтар:

Егер тырна бір аяғымен тұрса 3 кг болады, ал егер екі аяғымен тұрса, оның салмағы қанша? (3кг)

Үстел беті төртбұрышты, оның бір бұрышын арамен кесіп алсақ неше бұрыш қалады? 5 бұрыш

Жұмбақ:

Нәрселерді санағанда,

Керек ол бізге ауадай.

Айтыңдаршы бұл қандай сан

Жан-жағыңа қарамай. Натурал сан



Қосындысын табыңыз:

60 000 + 7 000 + 300 + 50 +9;

б) 4 000 000 + 70 000 + 8000 +600 +5;

в) 900 000 + 3 000 + 700 + 20;

г) 8000 + 600 + 1.

Қорытынды

Натурал сандар не үшін қолданылады?

Ең кіші натурал сан неше?

Жұп, тақ сан дегеніміз не?

«+», «-» амалдарының компоненттерін ата;

«*», «:» амалдарының компоненттерін ата.



Пән: Математика

Сынып: 5

Бөлім: Натурал сандар

Сабақ тақырыбы: Натурал сандарды координаталық сәуледе кескіндеу

Оқыту мақсаттары:

5.1.1.1 Натурал сандар жиыны ұғымын меңгеру

5.1.1.2 Тақ және жұп сандар ұғымын меңгеру


Жетістік критерийі :

Натурал сандардың қасиеттерін біледі;

Тақ және жұп сандарды ажырата алады.




  1. 11,12,13,14,15,16,17,18,19,20, 312,474,558,327,441,777 сандарды жұп және тақ цифрлармен аяқталуына қарай топтастыр




Сандарды жаз

Сандарды разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жаз

4 мыңдық, 5 ондық, 7 бірлік




30 мыңдық, 4 жүздік, 2 бірлік




2 жүздік




7 жүздік, 5 ондық, 6 бірлік




9 жүздік




3 897 – нің алдындағы сан.




9 389 – дан кейінгі сан




7 мыңдық 9 жүздік, 5 бірлік




3 мыңдық




2 мыңдық 5 жүздік









МЖ:

Таратпа қағаздар

Жұмыс парақшалары

Сызғыш, өшіргіш, қарындаш, маркер

презентация

Таратпа материал

Таратпа материал


Сабақтың соңы

Сабақтың

соңы

2 минут


Үйге тапсырма. № 1; № 2 (4; 5; 6) есеп шығару.

Рефлексия/ – 2 минут/ стикерлер

Стратегия «Жетістік ағашы»


стикер


Қосымша ақпарат

Саралау – қосымша қолдауды қалай көрсетесіз?Үлгерімі жақсы оқушыларға қиын есептерді қалай қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқуда оқушылар жетістіктерін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Сілтемелер

Денсаулық жағдайын тексеру

АТ құндылықтар

Өткен материалды қайталау мен тапсырмаларды орындау барысында саралау жүзеге асырылады. Т

Қосымша №1 парағындағы бағалау критерийлері және дескрипторларына сай өздері бағалайды. Бақылау және комментарий жасау, ауызша немесе жазбаша сұрақтар арқылы бағалау жүреді.

Сабақта барлық оқушыларға жағымды әсер ету үшін жағдай жасалды.

Оқушылардың зерттеушілік қасиеттерінің дамуына, өзара бірлесіп жұмыс атқаруына, бірін-бірі тыңдап, көмекке келу немесе сөз саптау, түсініктеме беру, сурет арқылы беруге баса назар аударылады.



Бейнелеу

Сабақ міндеттері/ Оқыту мақсаттары шынайы болды ма?



Оқушылар бүгін нені білді?

Төмендегі бос орынды Сіздің сабағыңызды бағалау үшін пайдаланыңыз.

Сол жақтағы кестедегі Сіздің сабағыңыз туралы сұрақтарға жауап беріңіз.




Қорытынды бағалау

Қандай екі мезет бәрінен де ұнады (сабақ беру мен оқытуды ескергенде)

Қандай екі мезет сабақты жақсартар еді (сабақ беру мен оқытуды ескергенде)

Мен сабақтан топпен келесі сабақта менімен болатын жекелеген оқушылар туралы не білдім

жүктеу 371,88 Kb.

Достарыңызбен бөлісу:




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау