Сабақтың мақсаты: Білімділік: оқушыларға бисер туралы толық мағлұмат беру



жүктеу 37,5 Kb.
Дата19.11.2018
өлшемі37,5 Kb.
#21135
түріСабақ

Сабақтық тақырыбы: Бисерден бұйымдар жасау

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділік: оқушыларға бисер туралы толық мағлұмат беру;

2. Дамытушылық:оқушылардың жұмысты орындағандағы еріктілігін

дамыту, алған білімдерін өз бетінше қолдана білуін қадағалау,

эстетикалық талғамын қалыптастыру;

3. Тəрбиелік: оқушыларды осы өнер түрімен қызықтыру, ұқыптылыққа,

еңбексүйгіштікке, сұлулықты қабылдау сезімін ояту, эстетикалық

талғамдылыққа тəрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас

Сабақтың əдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, өз бетінше жұмыс.

Сабақтық көрнекілігі: үлгілер, СЛАЙД

Пəнаралық байланыс: сызу,бейнелеу өнері, математика, тарих

Ұйымдастыру кезеңі:

· Оқушылырмен сəлемдесемін;

· Оқушыларды түгендеймін;

· Оқушылардың құрал – жабдықтарын түгендеу;

· Оқушылардың зейіндерін сабаққа аударту.

Үй тапсырмасын тексеру.

Өткен тақырыпты қайталай отырып, оқушыларға тақырып бойынша

сұрақтар қою.

Жаңа сабақ

Оқушылар бүгін біз бисерден бұйым жасауды үйренеміз. Бисердің

шығу тарихына тоқталсақ бисер деген сөздің өзі ұсақ моншақтарға берілген

жалпы түсінік. Ұсақ, домалақ сопақша, əр түрлі – хрусталь, шыны,

керамикалық материалдардан жасалған моншақтарды бисер деп атайды

екенбіз. Стеклярустың бисерден айырмашылығы – оның ұзындығы 3 мм

түтікше тəріздес болып келеді. Бисер тоқу өнері ертеде кеңінен тарап,

танылып келе жатқан халық шығармашылығының жəнеəшекей бұйымдар

дайындаудың бір түрі. Бисермен жай суреттерден бастап өте күрделі түрлі-

түсті жұмыстар жасауға (тоқуға), алқа, тұмарша, шаш буғыш, сырға, білезік,

белдік, сөмкелерді де əшекейлеп тоқуға болады, сонымен қатар ойыншақтарда тоқуға болады. Қолдан жасалатын бисер моншақтары Ресейде, шет

елдерде өте жоғары бағаланады.

Бисердің шығу тарихы əйнектің пайда болуымен тікелей байланысты.

Ал. əйнектің қашан пайда болғанынан əлі күнге дейін дерек жоқ. Дегенмен

əйнекті пайдаланудың ең алғаш құпиясын Финикия елі ашқан деген аңыз бар.

Бұл аңызда Финикиялық көпестер əлемді жүзіп жүріп Сирияға тоқталады.

Кейбір деректер бойынша əйнектің Отаны ежелгі Египет болған.

Əйнектен жасалған моншақтар, амулет, ыдыс-аяқтар біздің заманымызға

дейін УІ ғасырдың ескерткіштерінен табылған. Əйнекті массаға, кобальт,

мыс, марганец қосу арқылы египеттіктер көгілдір, жасыл, алқызыл түсті

əйнек алған, мұндай əшекейлерді еркектер де, əйелдер де ақ түсті киімдермен

таққан деседі. Ең алғашқы «бисер» атауы дəл осы Египет елімен байланысты.

Оның атауы арабтың «Бусра» немесе «Бусер» деген сөзінен шыққан,

мағынасы «жалған маржан». Рим империясы Египет елін басып алғанда

əйнек өндіру Рим еліне өтіп, империя құлағаннан кейін Византияға өтеді. Ал

Константинопольді түрік жауынгерлері жаулап алған соң, əйнек өндіруші

шеберлер жан-жаққа тарап əлемге бисер атауы мəлім бола бастады.

Керектіқұрал – жабдықтар:

• Бисер түрлері;

• Диаметрі 3 мм болатынсым;

• Сызғыш, қайшы;

• Қалыңсым;Мулинежіп;

• Гипс немесе алебастр;

• ПВА желімі;Қоңыр, ақ, жасылтүсті гуашь;

• Изолент.

Сарамандық жұмыс

1. Қауіпсіздікережесінүнеміестесақтаукерек;

2. Жұмыскиімін кию;

3. Құралдардытексеру;

4. Шұңғылдаубірыдысқакеректібисерлердіқосыпараластырыпаламыз;

5. 60-70 см ұзындықтағыжұқасымдыаламыз;

6. Сымныңбіршетінтүйіндеп, екіншішетінен бисер өткіземіз;

7. Сымныңбіршетіненбастапбисерлерді 7 түйірденбастапораймыз, ара

қашықтығы 1-1,5 см болу керек;

8. Осындайбұтақтық 80-90 данасынжасауымызкерек;

9. Дайынбұтақтардың 5 данасынбір-бірінебіріктіріпжіппенорап,

изолентпенораймыз да талдыңбірбұтағындайындаймыз;

10. Дайынболғанбұтақтардықалыңсымғабіріктіріп, изолентпенораймыз11. Дайынағаштыарнайыыдысқасаламыз, олүшінбізгегипспен ПВА

желімгекішкене су қосыпараластырыпыдысқақұйамыз да,

үстінеағаштысаламыз;

12. Осы ағашымыз 2 тəулкбойытұрукерек;

Қорытынды сұрақтар:

• Бисер дегеніміз не?

• Бисермен стеклярустың айырмашылығын ата?

• Бисерден қандай бұйымдар жасауға болады?

• Əйнекқайғасырдапайдаболды?

Ой толғаныс кезеңі. Венн диаграммасынқолдану.

Бисер Ортақ қасиеттері Стеклярус

Оқушы жұмысын бағалау.

Жасалған бұйымдарды қабылдап, оқушылардың еңбегін бағалау;

Жіберілгенқателіктердіқайтатүсіндіріп, оны ісжүзіндекөрсету;



Жақсыжасалғанжұмыстардыатапкөрсету.

Үй тапсырмасы: жұмысты үйден аяқтап келу.
жүктеу 37,5 Kb.

Достарыңызбен бөлісу:




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау