Сабақ жоспары. Тақырыбы: “Мыс тас ғасыры (энеолит) ( б з. б. 3000 – 1800 жыл ) Мақсаты



жүктеу 8,26 Kb.
Дата20.05.2018
өлшемі8,26 Kb.
#15383
түріСабақ

Сабақ жоспары.

  • Тақырыбы: “Мыс - тас ғасыры (энеолит)
  • ( б.з.б. 3000 – 1800 жыл )

Мақсаты:

  • - мыс – тас ғасырының тарихы – хроно-логиясы, адамдарының өмірі, қоғамдық құрылы-сы туралы оқып – үйрену;
  • - оқушы-дың тарихи деректермен жұмыс істей білу дағдыларын дамыту, топтық жұмыс үрдісіндегі іскерліктерін жетілді-у
  • - ата-баба тарихына деген құрмет, мақ-таныш сезімдерін тәрбиелеу.

Сабақтың құрылымы:

  • Сабақтың түрі – топтық, жұптық жұмыс тәсіл- -дері бар аралас сабақ.
  • Сабақтың типі – дәстүрлі сабақ.
  • Сабақ өткізуге қолданған әдістер мен тәсілдер – тарихи диктант жазу, үй тапсырмасы бойын -ша жоба қорғау ( жеке, топтық жұмыс); оқу- -лықпен жұмыс істеу – материалды өз күштер
  • -імен оқып-үйрену ( топтық жұмыс).

Сабақ кезеңдері

  • 1.Ұйымдастыру кезеңі.
  • 2. Білім тексеру кезеңі. Тарихи диктант.
  • Неолит.
  • Неолит .... ... ...... деп аталады.Неолит тас дәурінің ..... ...... . Ол б.з.б. ... - ... мың жылдықтар арасын қам -тиды. Неолит кезеңіндегі аңшылар аулаған аңдар ... ...... еді, сондықтан адамдардың қоныстары ....... бол
  • -ды. Неолит заманы адамдарының тұрақты өмір сүр- -ген қоныстары ....., ......., ......... Қазақстан өңірлерін- -ен кездесті. Қазақстан аумағында табылған неолит тұрақтарының жалпы саны - ... –ге жетті.

Тарихи диктанттың жалғасы.

  • Жезқазған өңірінен ... жуық тұрақ,көне кен шығару, жерлеу орындары табылған. Шығыс Қазақстан жерінен табылған еңбек құралдары ........ ........ деп аталған. Ғалымдар сондай-ақ неолит дәуірін тарихта
  • ... ......... заманы деп те атайды. Неолит адамдарын- -ың кәсібі ... .......... мен ......... болды. Қыш ыдыстар
  • деп ..... жасалған ыдыстарды атаған , оларды .... күй- -дірген. Қызылорда облысының жерінен табылған тұр
  • -ақ ........ деп аталды, онда табылған жануарлар қаң- -қасы .. .......... сүйегіне жатады. Неолиттің басты ер- -екшелігі ..... ....... пайда болуы еді.

Білім тексеру ісінің келесі кезеңі.

  • Оқушылардың жазба жұмыстарын жинап алып, келесі тапсырманы орындауға жұ-мылдыру:
  • Тапсырма – 3 топқа өтіп кеткен 3 тақыр-ыпты бөліп беріп, оқулыққа шолу жасап алғаннан кейін, тапсырма бойынша жо- -ба қорғау жұмысын өткізу.

Білім бағалау жұмысы.

  • Жинақтап бағалау – оқушылардың жаз
  • - ба жұмыстарын тексеріп бағалау
  • ( оқушылар топпен жаңа тапсырманы орындауға кіріскен кезде тексеру)
  • топтардың жоба қорғау жұмысын баға-лау – топ аралық бағалау(әр топ келесі топтың жауабына баға бере отырып,өз-
  • -дерінің жауаптарын талқыға ұсынады)

3. Жаңа тақырыпты оқып-үйрену

  • Мыс – тас ғасыры ( энеолит ):
  • а) хронологиясы, ғасыр атауы неден шықты.
  • б) оқушыларға тақырыпшаларды бөліп беру ( 3 топқа 3 тақырыпша ).
  • в) әр тақырыпшадағы тірек сөздер:
  • 1-де – еңбек бөлінісі, аталық ру орнай баста
  • -уы, мал шаруашылығы басым болды, жер үй- -лер, қайтыс болғандарды жерлеу, маскасын жасау, еуропалық нәсіл.

3 кезеңнің жалғасы:

  • 2-де – адамдар мысты қалай тапты, ең-
  • -бек өнімі, мыстың қасиеті, мыстан еңбек құралдарын жасау ж/е оның ерекшеліктері.
  • 3-де – С.Қазақстан – Ботай тұрағы, Маң
  • -қыстау – Шебір елді мекені. Табылған заттар. Моншақтар, еңбек құралдары.
  • Тұрғын үйлер.

Оқушылардың топтық жұмысы

  • 1. Әр топ өзіне берілген тақырыпша бой
  • -ынша жауап береді.
  • 2. Топ аралық талдау жұмысы – матер-иалдың мазмұнына тоқтала отырып, пік
  • -ір алмасу, бір-бірлерінің жауаптарына баға беру, бір-бірлеріне сұрақ қою.
  • 3. Картамен жұмыс.

4. Білім бекіту жұмысы.

5. Сабақты қорытындылау, білім бағалау,үйге тапсырма беру

  • Жинақтап бағалау жұмысы.
  • Сабақтағы оқушылар белсенділігі мен білімділігін атап өту, қойылған бағалар
  • -ға тоқталу.
  • Үй тапсырмасы: **6. 31 беттегі кестені сызу, соңғы екі бөлігін толтырып келу.

жүктеу 8,26 Kb.

Достарыңызбен бөлісу:




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау