Механикалық қозғалыс және оның сипаттамасы. Санақ жүйесі



жүктеу 14,86 Kb.
Дата09.01.2022
өлшемі14,86 Kb.
#31804
түріСабақ
document name




Автор: Кенжегулова Фарида Адилбековна

Пән: Физика

Сынып: 7-сынып

Бөлім: Механикалық қозғалыс

Тақырып: Механикалық қозғалыс және оның сипаттамасы. Санақ жүйесі.

Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу):

 7.2.1.1. келесі терминдердің физикалық мағынасын түсіндіру – санақ жүйесі, механикалық қозғалыстың салыстырмалылығы, траектория, жол, орын ауыстыру. 

Сабақтың мақсаты:

 - механикалық қозғалыстың не екенін түсіну;

- механикалық қозғалыстың сипаттамалары туралы білу;

- санақ жүйесінің не екенін түсіну;   


Тілдік мақсаттар:

 Пәндік лексика және терминология Траектория, орын ауыстыру, жол, санақ жүйесі ( санақ денесі, координат жүйесі, сағат)  

 


Күтілетін нәтиже:

 Оқушының жаңа тақырыпты толық меңгеруі

Бағалау критерийлері:

 - механикалық қозғалыстың салыстырмалылығын түсінеді;

- траектория ұғымын түсінеді;

- жол және орын ауыстыру ұғымдарын түсінеді және ажырата алады;  


Құндылықтарды дарыту:

 Дұрыс әрекет құндылығын оқушы бойына дарыту. 

АКТ-ны қолдану дағдылары:

 Интер белсенді тақтамен жұмыс

Пәнаралық байланыс:

 математика

Бастапқы білім:

Механикалық қозғалыс

Сабақ барысы


Сабақ кезеңдері

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

(5мин)


 Ұйымдастыру кезеңі.

Кинематика – денелердің қозғалысын оның пайда болу себептерін қарастырмай зерттейтін механиканың бөлімі. Дененің немесе дене бөлшектерінің уақыттың өтуіне қарай бір-бірімен салыстырғандағы бұрынғы орнының өзгеруі механикалық қозғалыс деп аталады. Ал, онымен салыстырғанда бұрынғы орнын өзгертетін дене қозғалыстағы дене деп аталады. Кез келген механикалық қозғалыс салыстырмалы болып табылады. Қозғалыс салыстырмалығы дегеніміз- таңдалған координаталар жүйесіне байланысты дене бір уақытта қозғалыста да, тыныштық күйінде де болуы мүмкін.




Сабақтың ортасы

(30мин)


Қозғалмайды деп есептелетін және басқа денелердің қозғалысы соған салыстырылып қарастырылатын денені санақ денесі деп атайды.

   Санақ жүйесі деп санақ денесімен байланысқан 





координата жүйесі мен сағатты айтамыз.



Материалдық нүкте – қарастырылып отырған есептің шартында өлшемі мен пішінін елемеуге болатын денені айтамыз. Мысалы, Жер Күнді айналып жүргенде, біз Күнге қарағанда Жерді материалдық нүкте деп айта аламыз. Ал біз Жер бетінде тұрып, Жерді материалдық нүкте деп айта алмаймыз. Дененің немесе материалдық нүктенің санақ денесімен салыстырғандағы қозғалысы кезінде сызық түрінде қалдырған ізі қозғалыс траекториясы деп аталады. Траекторияның түріне қарап қозғалысты түзу сызықты және қисықсызықты деп бөледі. Қандай да бір уақыт аралығында дене жүріп өткен траекторияның ұзындығы осы уақыт ішіндегі жүрілген жол деп аталады. Дененің орын ауыстыруы деп дененің бастапқы орны мен соңғы орнын қосатын бағытталған кесіндіні айтады.   

 

« Кім жылдам?» Есептер шығару

1. Футбол ойынын бақылай отырып, шабуылшы-ның ойын кезінде шамамен 12 км жүгіретіні анықта-лады. Осы қашықтық орын ауыстыру ма, әлде орын ауыстыруы ма? Жауаптарыңызды түсіндіріңіздер.

2. Жолаушылап қайтқан автомобиль жүргізушісі есептеуіштің көрсетуі 300 километрге артқанын көрді. Бұл нені білдіреді: автомобильдің жүрген жолы ма, әлде орын ауыстыруы ма? Жауаптарыңызды түсіндіріңіздер.

3. Өз үйлеріңізден мектепке дейінгі траекторияла-рыңызды сызып көрсетіңіздер.

4. Сағаттың минуттық тілінің бір айналым жасаған кездегі жолы мен орын ауыстыруын есептеңіздер. Сағаттың минуттық тілінің ұзындығы 10 см. 

 


 http://www.bilimland.kz/kk/content/lesson/10669-mexanikalyq_qozhalys_sanaq_zhui_esi_qozhalystyng_salystarmalylyhy


Сабақтың соңы

(2мин)


 11,15,16. параграфтарды оқу.

Үйде орындалатын зертханалық жұмыс Өз уақытарыңызды өлшеңдер. Ол үшін бір қадамдарыңның ұзындығын өлшеңдер, аулада немесе мектепте , мысалы, 50 қадамға тең ара қашықтықты өлшеңдер. Осы қашықтықты жүруге кеткен уақытты секундомердің көмегімен өлшеп алыңдар. Дәл осы жолды жүгіріп өткен кездегі уақыттарыңды секундомер арқылы өлшеп алыңыздар. Жүгіру кезінде кеткен уақыт жай жүріп өткен кездегі уақыттан қанша есе аз?   



Рефлексия

(3мин)


«Жауап дәлелдемесі» рефлексиясы

1.Мен сабақта жұмыс жасадым……..себебі………

2.Сабақтағы өзімнің жұмысыма ………

3.Сабақтың өтуі маған…….

4.Сабақ үстінде мен…..

5. Сабақ материалы маған………



6. Менің көңіл-күйім……..  

жүктеу 14,86 Kb.

Достарыңызбен бөлісу:




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау