Жамбыл облысы



жүктеу 134,09 Kb.
Дата17.05.2018
өлшемі134,09 Kb.
#14236

Жамбыл облысы. Талас ауданы. Шоқан Уалиханов атындағы орта мектеп.

Оқу мен тәрбие – егіз. Бір-бірінен бөліп қарауға болмайтын табиғаты танылып тұрған үрдіс.


Бастауыш сынып мұғалімі Ильясова Гүлсара.
«Білім негізі – бастауышта» дегендей осы сөзді ескере отырып, бастауыш сынып мұғалімі қиында қызықты, жауапкершілігі мол жұмыс атқарып жүргенін сезінуге міндетті.

Қаратау қаласы.

Мұғалім жас бала үшін ешбір теңдесі жоқ, күннің құдіреті сәулесі сияқты.
К.Д.Ушинский.


Жоғарғы санатты бастауыш сынып мұғалімі, өз мамандығын жетік меңгерген маман.

Педагогикалық еңбек өтілі – 20 жыл. Аудандық сынып жетекшілер жарысының жеңімпазы. Аудандық бастауыш сыныптар олимпиадасының жеңімпазы.

Шығармашылық тақырыбы: «Сабақта жаңа технология әдістерін тиімді пайдалану».


Шығармашылық жұмыстың тақырыбы:
«Сабақта жаңа технология әдіс-тәсілдерін тиімді пайдалану.
Мақсаты: Жаңа әдістерді сабақта пайдалану арқылы оқушылардың ойын сана сезгімін дамыту, және қажетті білім алуына ауыз екі сөйлеуін дамыту шығармашылықпен жұмыс істеуге үйрету.
Міндеттері: оқушының ой-пікірімен санасу еркін сөйлеуге, ойын жеткізе білуге қалыптастыру.

  • Шығармашылық қабілетін дамыту

  • Имандылыққа, адамгершілікке тәрбиелеу

  • Алған білімін қорытындылай білуге, өз ортасында еркін сөйлеуге үйрету.


Зерттеу несаны: 1-4 сыныптар

Зерттеу пәні: Ана тілі, қазақ тілі, дүниетану.

Зерттеу кезеңдері:

1. Теориялық іздену кезеңі.

Мақалалар, интернет, әдістемелік оқулықтар , газет - журналдар.
2. Зерттеу кезеңі
Ашық сабақтар, сыныптан тыс жұмыс,тәрбие сағат.
3. Бақылау кезеңі.
Тақырыптар, сызбалар, рефераттар.
4.Нәтижесі:

Оқушылардың жұмыстары.
5.Қорытынды.

Оқушылардың жұмыстары.
Қоғамда болып жатқан түбегейлі қайта құрулар , қазіргі заманда адамдардың ынта -ықыласын және шығармашылық әрекетін ескеріп ,білімге және өмірге жаңа тұрғыдан қарауды талап етеді. Бастауыш сыныптарда оқу –танымдық әрекетті әр оқушының мүмкіндігіне қарай тұлғалық бағдарлы , нәтижелі шығармашылық әрекетке құру қажеттігі ,сонымен қатар оқытудың жаңа технологияларын тиімді пайдаланғанда ғана мүмкін болотыны белгілі.

Осындай мәселелерді шешуді жаңа педагогикалық технологияларды саралап пайдаланудың маңызы зор. Өйткені , оқу -тәрбие үрдісін бастауыш сынып оқушысының жас , дара ерекшелігіне сай ұйымдастыруда , оның тақырыбына , мақсатына байланысты таңдалынып алынған педагогикалық технологиялар нәтижеге жетуге мүмкіндік туғызады. Ол үшін жаңа педагогикалақ технологияларды мұғалім өзі оқып үйреніп , оның қайсысы бастауыш сыныптарда пайдалануға тиімді екенін ажыратып ,оны тәжірбиеге ангізудің жолдарын меңгеруі тиіс.Ғалым В.В . Воронов Педагогикалық технология –бұл тиімді оқыту жүйесін құрумен айналысатын жаңа бағыт –деп анықтама берген.В.М. Шепель Технология -------------------- бұл өнер , шеберлік , ептілік ,әдістердің жиынтығы жағдайлардың өзгеруі.Педагогикалық технологияны іске асыру барысында төмендегідей міндеттерді жүзеге асыру қажет деп санаймыз.

  1. Мұғалімнің педагогикалық кәсіби іс -әрекетіне деген сенімділігі ,

шығармашылық шеберлігі;

  1. Оқушылардың тұлғалық бағдарлы дамуының ескерілуі.

  2. 3. оқу процесінің кез келген кезеңіндегі оқушы дайындығының іске асырылуы мен кепілдігінің міндеттілігі ;

  3. оқыту технологиясында пайдаланылатын педагогикалық ақпараттың

міндеттілігі.

5оқушылардың білімді меңгерудегі танымдық қызығушылығы мен қажеттілігінің ескерілуі;

  1. .оқушыларды өздіктерінен қорытынды жасауға ,белсенді ісәрекетке ұйымдастыру.

7. шығармашылық іс-әрекетті нәтижеге жеткізу.

Бастауыш сыныпта оқытудың жаңа технолотия түрлерін қолданып ,оқушы белсенділігін арттыру,олардың іс-әрекетін басқару арқылы іздестіру, зерттеу ,ой таласын туғызу, сабақты өмірмен ұштастыру ,оқу материалдарының мазмұнын қоршаған орта өзгерістерімен байланыстыру – оқөыту үрдісінің ең негізгі мақсаты.

Осы көрсетілген мақсатты жүзеге асыратын басты тұлға мұғалім десек ,ол туралы ағартушы ғалымАхмет Байтұрсынұлы Мұғалім әдісті көп білуге тырысу керек , деп көрсеткен.Бастауыш сыныптарда оқытудың жаңа технологиясын пайдалануда білімджі жандандыру үшін әртүрлі әдістемелерді қалданамыз.Шығармашылық іс------------------әрекеттерді жандандыратын интерактивті әдістер:Миға шабуыл, Бәрін есепке алу ИӘНЕМЕСЕ ЖОҚ Ситуацияны талдау, Пікірсайыс Салыстыру Түртіп алу , ішіне сыртына ,құрастыру талдау,ДЖеңгейлеп саралап ,модулдік оқытуҚызығушылықты ояту, мағынаны ашу Жазу -оқу орталығы Семантикалық карта

Жалпы қорыта келе бастауыш сыныптарда оқытудың жаңа технологиясын пайдалану арқылы оқушылардың білім мазмұнын өздігінен игеруде белсенділік ,қызығушылық танытып , өзіндік ой қорытындысын жасауға ынталандырып ,ізденушілікке талпынуға ,өз пікірін дәлелдеуге , қорғай білуге ,яғни шығармашылық іс-әрекетті қалыптастыруға болатынына тәжірбе барысынды көз жеткізуге болады.

эмпирикалық (норпект бейнелі және көрнекі әрекетін) ойлау деңгейі жоғары болса, осыны тірек ете отырып, логикалық (теориялық) ойлауын дамыту көзделеді.

Дүние туралы

Оқушыда қалыптасуы тиіс әрекет түрлері.
2. Оқушы адамгершілігін , эстетикалық талғамын, экологиялық сауатты өмір сүру мәдениетін халықтың озықсалт – дәстүрі, рухани мәдени мұрасы негізінде тәрбиелеу.


Ойын


Көркем

Дүниенің ғылыми


Дүниені танып білудің әдіс-тәсілдері
бейнесі

логикалық
білім, біліктер.


3.

Шығармашылық қабілетін дамыту.




тыңдау




қабылдау




талдау




салыстыру




әрекет




шығармашылық


1.

Бала дамуының жақын аймағы


Тек үлкендердің көмегі арқылы атқара алатын істері


2.

Бала дамуына қол жеткен аймағы



Үлкендердің көмегінсіз істей алатын істері.


Баланың дамуы осы аймақтарды меңгеру арқылы дамуға өрісі ашылады.


Ұстаздық шығармашылығы





Мемлекеттік стандарт

Жаңа буын оқулығы

Дамыта оқыту



проблемалық

Дара тұлға



программалық




модульдік

Шығармашылық

қабілеті





Шығармашылық жұмыс

Тақырыбы: Сабақта жаңа технология әдіс-тәсілдерін пайдалану.
Мақсатым: Оқушы қызығушылығын арттыру, дамыта атқару,шығармашылыққа баулу, пәндерге қызығушылығын ояту, өз бетінше жұмыс істеуге үйрету.

Шығармашылық жұмысымды бастамас бұрын мұғалім туралы мынандай нақыл сөзден бастағалы тұрмын.

Орташа мұғалім баяндайды.

Жақсы мұғалім түсіндіреді.

Тәжірибелі мұғалім көрсетеді,

Ал, ұлы мұғалім шабыттандырады

У.А. Юрт неміс ғалымы айтқандай осы ұлы сөзге көз жүгірте қарасақ, ойланбайтын бірде-бір ұстаз болмайтын шығар.

Мұғалім – мектептің жүрегі, баланың айнасы. Адам баласына бірден-бір керегі білім, қазіргі заман талабына сай, оқушыларды шығармашылыққа, дарындылыққа тәрбиелеу. Бұл менің ұраным.

1. Жұмысымдағы басты бағытым, ұстаным білімді, жан-жақты дамыған, сауатты шәкірт шығару.Сабақты ескі сарында емес, қазіргі өмір талабына сай өткізу.

2. Сабақтың нәтижесі болуы үшін жаңа технология әдістерін сабақта тиімді пайдалану.

Қазірлі заманғы сабағының әдіс-тәсілдерінің 500 түрі бар. Осы технология оқытудың әр түрлі педагогикалық технология жасалып, мектеп практикасына енгізілуде. Дегенмен , әрбір мұғалім өз әдісі, өз шығармашылығы болады.


Педагогикалық технология


Тәжірибеде жүзеге асырылатын белгілі бір педагогикалық жүйенің жобасы.
Тәрбие мен білім қатар жүру керек. Ұлы ойшыл Әл-Фарабидің пікірінше адамға ең бірінші білім емес, тәрбие керек. Тәрбиеіз берілген білім – адамзаттың қас жауы. Әсіресе бастауыш сынып оқушыларымен жұмыс жүргізу қиында, қызық. 1-сыныптан бастап сабақта әртүрлі технологиялық әдістерді пайдаланамын.

Шығармашылықпен жұмыс істеу – жаңалық ойлап табуға бағытталған оқушы қабілетінің деңгейі.

Жаңа педагогикалық технологияны меңгеру, мұғалімнің кәсіптік шеберлігінің жемісі. Оқу материалын оқушыға дайын күйінде көрсету емес, оқушымен бірлесіп, жалпы іс-әрекетті ұйымдастыра отырып, алға қойылған міндеттерді түсіндіру.

Қазіргі заман талабына сай сабақ өтуге тырысамын жаңа технология түрлері өте көп. Дегенмен дежаңа буын оқулығына сәйкес, оқушының шығармашылығын, қиялын, ойын дамытуға Қараевтің деңгейімен саралап, сын тұрғысынан және модульдық оқыту технологиясын пайдаланамын . Олар тірек сызбалар арқылы сабақта жүзеге асады.
I. Теориялық іздену кезеңі.

Басылымдар, әдістемелік журналдар, семинарлар, өзара сабаққа қатысу арқылы. Курстан өту арқылы және іздену.
II. Байқау кезеңі.
1. Оқушы белсенділігі қандай?

2. Қызығушылығы?

3. Шығармашылығы?

4. Өз бетінше жұмыс?

5. Топтық , жеке жұмысы.

III. Қорытынды.
Қандай нәтиже берді. Дарынды оқушылар анықталады. Шығармашылық қабілеті артады.

Сабақтың кезеңдерінде мына сызбаларды пайдаланамын.

1-сыныпта.

Венн диаграммасы, топтастыру , кубизм стратегиясы. Мысалы: Әліппе, математика сабақтарында әріпті өткен кезде шашылған әріптер. Сандар әлемі.




Ж А Қ М



Шашылған әріптер



Топтастыру.

«Ой шақыру» «Ой қозғау»
I. Ұйымдастыру сәті.

« Қызығушылықты ояту»
II. Үй тапсырмасын сұрау. « Ой қозғау»

Кубизм стратегиясы.

Жаңа сабақ

Сабақты қорыту.



ауа күн сәулесі


су

жел



Дыбыс

Дауысты дыбыс
жуан жіңішке


« Ой қозғау»

Әріптерден сөз құрау.
Сабақта: 1. Қызығушылығын ояту

2. Мағынаны ашу.

3. Ой толғаныс.
Стратегияларды әр сабақтың мақсат – міндетіне сәйкес тиімді қолдану мұғалімнің шеберлігіне, ізденісіне байланысты.

Әр тақырып идеяларын оқушылар өздері ашуға үйренеді.

« Суретпен жұмыс»

Кейіпкерге сипаттама бер . Өз көзқарасын білдіру өзі еркін сөйлеуге үйренеді.

СТО құрылымы бойынша ұйымдастыруын сабақтарда нәтижесі мынандай болды.


Жаңа технология нәтижесі



Ізденімпаздық зерттеушілік дәлелдеушілік шығармашылық

III. Қорытынды кезеңі.


Суреттер

өлеңдер

жұмбақ

Мақал-мәтел


Осыларды көрсету

Кітапшалары






2-сыныпта осы технологияларды күрделі түрлерін пайдаланамын.

Эссе жазу сематикалық карта. Түртіп алу әдісі. Топтастыру.
3-сыныпта.

Әрбір тақырыпты өткенде кейіпкерлерге сызба құрастыру, өз бетінше топпен жұмыс істеуге кейін қалған оқуларды өз қатарларына қосуға жүйелі сөйлеуге, кейіпкерлерді , тақырып мазмұнын ашуға жетелеймін.
4-сыныпта.

Бөлімдерге бөліп тақырыптарға ат қоя.

Сөзжұмбақ құрастыру , өлең шығару, әңгіме құрастыру. Зерттеу жұмысын көрсетілер жаңа оқулықтың тапсырмалары осы технологияға өте жақын сәйкес келеді.

Мазмұны.

1. Кіріспе.

2. Тақырыбы.

3. Сызбалар.

4. Ашық сабақтар.

5. Сыныптан тыс жұмыстар.

6. Модульдық сабақ.

7. Оқушы шығармашылығы.

8. Қорытынды.
жүктеу 134,09 Kb.

Достарыңызбен бөлісу:




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау