Гүл құрағы Бақытгүл Антайқызы Молдашева технология пәні мұғалімі Өскемен қаласы «Қолөнер – мол өнер» әр елдің, әр халықтың өзіне тән тарихы, рухани сән – салтанаты, әдеп- ғұрпы, қолөнері болары анық



жүктеу 26,32 Kb.
Дата23.05.2018
өлшемі26,32 Kb.
#16634

Гүл құрағы
Бақытгүл Антайқызы Молдашева

технология пәні мұғалімі

Өскемен қаласы
«Қолөнер – мол өнер» әр елдің, әр халықтың өзіне тән тарихы, рухани сән – салтанаты, әдеп- ғұрпы, қолөнері болары анық. Қолөнер туындылары халық өмірімен, тұрмысымен бірге жетіліп, біте қайнасып келе жатқан өнер. Қазақ халқының асыл қазынасының бірі сәндік қолданбалы өнерді бойларына сіңіріп, оның жаңаша мазмұныны, қазіргі заман талабына сай «гүл құрағын» жасауды ұсынып отырмын.

Мақсаты: Екі түрлі матадан (бірі түсті және гүлді) жастық түрін жобалау- дизайн жасау, оқушылардың қолөнерге деген қызығушылықтарын арттыру.

Білімділік мақсаты: қол тігісі жұмыстары арқылы жастықша тігуге түсінік беру.

Дамытушылық мақсаты: қолөнер түрін терең меңгере отырып оқушылардың шеберлігін және ой өрісін дамыту

Тәрбиелік мақстаы: оқушылардың танымдық қабілеттерін арттыру, шыдамдылыққа, үнемділікке тәрбиелеу.

Құрал- жабдықтар: қайшы, ине, түйреуіштер, жіп, сызғыш, оймақ, моншақ немесе түйме, 2 түрлі мата.

Көрнекіліктер: дайын жастықша түрлері, суреттер.
Сабақтың әдісі: аралас сабақ
Әдіс – тәсілдер: теориялық, сұрақ- жауап, түсіндіру

Пәнаралық байланыс: тарих, сызу, математика

Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру

2. Үй тапсырмасын тексеру

3. Жаңа сабақ

4. Нұсқау картасын сыздыру

5. Теориялық бөлім, матамен жұмыс

6. Сарамандық жұмыс

7. Үйге тапсырма


І. Ұйыдастыру кезеңі

а) Сәлемдесу

б) Оқушыларды түгендеу

в) Оқушылардың керекті құралдарын даййындату

г) Сабаққа назарларын аудару

ІІ. Үй тапсырмасы


  1. Құрақтың қандай түрін білеміз?

  2. Құрақ неден тұрады?

  3. Құрақты тігу үшін матаны қалай таңдап аламыз?

  4. Құрақтың сәнді болуы неге байланысты?

  5. Құрақ тігу үшін керекті құрал- жабдықтарды ата?


ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру

Қазақ халқының қолөнері ғасырлар бойы халықпен бірге дамып келе жатқан дәстүрлі өнер.

Қолөнер – қол еңбегі. Адам баласын еңбектенуге тәрбиелейді. Бүгінгі сабағымызда әсемдік бұйым, сәндік үшін жасалатын гүл құрағымен құрастырылған жастықша түрін тіккелі отырмыз. Жастықшамыз сәнді, әдемі болу үшін мата түрін таңдаймыз.

Мысалы, үйіміздегі жиһаз түсімен немесе диван жабқыштарының түсімен сәйкестендіріп тіксек болады. «Гүл» құрағын тігетін жастықшамызды екі түрлі матадна бір түсті және гүлді матадан тіксе өте әдемі көрінеді.



IV. Нұсқау картамен жұмыс

«Гүл» құрағын бастау үшін, біз нұсқау карта дайындап аламыз. Нұсқау картасын түгел қағаз бетіне түсіріп алған соң, матаға түсіреміз.

V. Теориялық бөлім Матамен жұмыс.

Нұсқау картамызға қарап, матаны төртбұрышты етіп қиып аламыз. Төртбұрышты матаның шетін 1 см ішке қарай үтікте, бұрыштарын матаның дәл ортасына түйістіріп, әр бұрышты инемен қадап қой.



VI. Сарамандық жұмыс. Нұсқау картамыздың әр бөліміне, суретіне қарап отырып тігеміз. Тіккен кезде қауіпсіздік ережесін оқушылардың естеріне сала отырып, жұмыстың барысында шеберлікті, әдемілікті талап етілуін қадағалаймын.

VII. Үйге тапсырма. Жастықша тігу.

Жастықшаның шетіне лента, ортасына моншақ немесе түйме тігу.
жүктеу 26,32 Kb.

Достарыңызбен бөлісу:




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау