Цитология және оның органоидтары.
Сабақ мақсаты: Жасушаның құрылысымен таныстыру.
Білімділік мақсаты: Жеке жасуша құрылысы неден тұратынын оқып үйрену. Тірі организм екенін оқушылардың көзін жеткізу.
Дамытушылық мақсаты: Ең негізін анықтап, талдау жасайды, салыстыруды үйренеді.
Тәрбиелік мақсаты: Табиғатқа деген сүйіспеншілігін арттыра, бірін-бірі сыйлауға, тыңдауға үйренеді. Өз ойларын ашық айтуға дағдыланады.
Сабақ типі: Аралас сабақ.
Оқыту әдісі: Лекция.
Тексеру формасы: Тест. Реферат. Симентикалық карта. Венн диограммасы.
Көрнекіліктер: Компьютердегі слайдтар.
Сабақтың кезеңдері:
І Ұйымдастыру кезеңі: 3 мин. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Түгендеу.
ІІ Өткен тақырыпты қайталау: 15 мин
10 мин тест алу.
«Жасушаның ашылу тарихы»
«Жасуша теориясы»
«Жасушаның химиялық құрамы» рефераттарды қорғату.
Тест.
1.Цитология ғылымы нені зерттейді?
А) Жасушаны. Ә) Ұлпаларды. Б) Өсімдіктері. В) Вирустарды.
2. Өсімдік жасушасының ядросын қай ғалым ашты?
А) Я.Пуркине. Ә) Р.Броун. Б) Р.Гук. В) М.Шлейден.
3. Протоплазманы ең алғаш ғылымға енгізген кім?
А) Г.Галилей. Ә) Р.Броун. Б) Р.Гук. В) Я.Пуркине.
4. «Куtos» ұғымы, оны қай тілден аударған.
А) «Жасуша», грек. Ә) «Экариот», грек.
Б) «Цитоплазма», латын. В) «Прокариот», латын.
5.Жасушадағы негізгі макроэлементтер.
А) S, Ce, I, B. Ә) C,O,H,N. Б) C,N,U,Au. В) O,H,Si,Ni.
6. Ферменттер қандай қызмет атқарады?
А) Тасымалдау. Ә) Ақпараттық. Б) Катализаторлық. В) энергиялық.
7. Организмде ион түрінде кездесетін элементтерді атаңыз?
А) Zn, Cu, Mn, Co. Ә) O,C,H,N. Б) K,Cl,Na,Mg. В) P,S,Si,Mo.
8. Жасуша теориясының негізін қалаған ғалымдар?
А) М.Шлейден. Р.Гук. Ә)Т.Шванн. Г.Галилей.
Б) Р.Гук. Р.Броун. В) М.Шлейден. Т.Шванн.
9. Протоплазма дегеніміз не?
А) Жасушаның ішіндегі сұйықтық. Ә) Жасушаның сұйықтығы мен ядро. Б) Ядро. В) Жасуша органоиді.
10. Жасуша құрамына қандай органикалық қосылыстар кіреді?
А) Су. Ә) Липид, көмірсулар, нәруыз. Б) минералды тұздар.
В) К,+Na,+Ca2+
Дұрыс жауаптары: 1) А. 2) Ә 3)В 4)А 5)Ә 6)Б 7)Б 8)В 9)А 10)Ә
ІІІ Жаңа тақырып «Оқу мен Жазуды Сыни Тұрғысынан Дамыту» технологиясының стратегиларын пайдалану. Сабақты 3 кезеңге бөліп қарастырамыз.
І кезең Ой қозғау. Ассоциациялық карта толтыру.
Жасуша теориясы
ІІ кезең. Мағынаны ашу: Білемін, білгім келеді, білдім. Кестесін толтыру жаңа тақырып өту барысында.
А) Жасуша мембранасы: Жасуша сыртын қаптайды, сыртқы ортадан бөліп тұрады. Шала өткізгіштік қасиетке ие. Мономерлі молекулаларды өткізеді. Өсімдік жасушасының мембранасы жаунықты заттардан тұрады. Өсімдікке серпімді, беріктік қасиет береді. Жануар жасушасының мембранасы 3 қабаттан тұратын ішкі, сыртқы қабаты нәруызды молекулалардан, ортаңғы қабат екі қатар фосфолипид молекуласынан тұрады. Созылғыш, жұмсақ болып келеді.
Достарыңызбен бөлісу: |