10а сынып № 17 сабақ ____________________
Сабақтың тақырыбы: Гравитациялық өрістегі дененің потенциалдық энергиясы.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік мақсаты: Тақырып бойынша оқушылардың білім-білік дағдысын қалыптастыру шараларын ұйымдастыру.
Дамытушылық мақсаты: Оқу материалынан ең бастысын, маңызын таңдау ажырату арқылы оқушының дағдысының дамуына ықпал жасау.
Тәрбиелік мақсаты: Оқушыларды физикалық есеп шығаруда жауапкершілікке, сауаттылыққа, ұжыммен жұмыс істеуге бағыт беру.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Баяндау. Топтау
Сабақтың көрнекіліктері: Плакат «Біздің галактика», «Жер және ай».
Сабақтың барысы:
І. ДК. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Сәлемдесу;
2. Оқушыларды түгендеу;
3. Сынып болмесінің тазалығын тексеру;
4. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру (жұмыс орны, отырыстары, сыртқы түрлері);
5. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
ІІ. ДК. Үй тапсырмасын тексеру, қайталау.
А) теориялық білімдерін тексеру.
Ә) практикалық тапсырмаларын тексеру.
Б) есептерін тексеру.
ІІІ.ДК Білімді жан-жақты тексеру./ ІV. ДК. Жаңа материалды қабылдауға әзірлік, мақсат қою.
Бүкіл элемдік тартылыс занңы қалай тұжрымдалады?
Гравитациялық -тұрақтылықтың физикалық мағнасы қандай?
Айдың жерде айнала козғалатынын бақылау арқылы, бүкіл әлемдік тартылыс заңының дұрыстығын қалай дәлелдеуге болады?
Үйге берген есептерді талдау.
V. ДК.Жаңа материалды меңгерту:
1. Біртекті гравитациялық өрісте өзара әрекеттесудің потенциалдык энергиясы Wn=mgh
2. Ауырлық күшінің жұмысы A=-Wn - потенциаддық энергияның карама- қарсы таңбамен алынған өзгерісіне тең.
3. Гравитациялық өрістегі потенциалдык энергия ; R-жер центрінен дененің ауырлық центріне дейінгі қашықтық.
Дененің (жер серігінің) кинетикалық энергиясы
Жер серігінің толық энергиясы
VІ. ДК. Оқытылып отырған оқу материалын қабылдаудағы оқушы түсінігін тексеру.
Дидакхикалық материалдар 5-өзіндік жұмыс - В. И. Кем; Гравитация 12бет.
VІІ. ДК. Оқытылып отырған оқу материалын бекіту немесе дағдыландыру жұмыстарын жүргізу.
1, 2 мысалды топқа бөліп талдап, бірінші және екінші ғарыштық жылдамдықтар арасындағы байланысты және ғарыштық жылдамдықтардың формуласы мен мәнін есептеуге оқушыларды жұмылдыру.
VIІI.ДК. Бағалау. Үй тапсырмасын беру:§2.7; 5-өзіндік жұмыс 8, 9 есептер; кайталау §2.4-§2.6.
Достарыңызбен бөлісу: |